A hét műtárgya: a túlélés szerszámai
2014.11.06. 05:00 | Tákolmányi 2 Komment
A kereskedelemben kapható zombi- és vámpírelhárító eszközöket taglaló múltkori írásunk után figyelemfelkeltő célzattal milliók létező hobbijára, s annak szerszámaira fókuszálunk.
Globális vagy kiterjedt helyi krízis esetén, mikor sem az élelem-utánpótlás, sem a közbiztonság már nem biztosított, kétféle stratégia közül választhatunk. Összeállunk jó szándékú más polgárokkal, hogy biztosítsuk a rendet és alapvető biológiai szükségleteink kielégítését, vagy családunkkal kiköltözünk a vadonba. Van harmadik stratégia is persze: várhatjuk a megmentő sms-t a mindenkori kormánytól. "Kérjük, üljön át egy másik autóba". No komment, no szmájli...
A lakatlan területekre történő "menekülni, s ott életben maradni" elvnek sok híve van világszerte, hazánkban is. Sikerünk alapvető feltétele a jó szerszám. Itt kapcsolódunk a blog tematikájához, hiszen az otthoni barkácsolás eszközeinek, a munkaruházat beszerzésénél is hasonló dilemma előtt állunk. Tekintsük életbiztosításnak a drága, jó minőségű felszerelést? Vagy elégedjünk meg a számosabb, de gyengébb minőségű készlettel, amíg a fosztogatás során lecserélhetjük?
Ha abban a szerencsés és ajánlott helyzetben vagyunk, hogy néha kimozdulunk a természetbe kirándulni, túrázni, esetleg teljesítménytúrázni, félig már biztosított a tartós ruházat és néhány kiegészítő beszerzésének igénye. Egy, a teljesség igényével összeállított dokumentumból néhány elv a felszerelés beszerzésével kapcsolatban:
- Mindig az elérhető legjobb minőséget kell megvenni.
- Ha nincs elegendő pénzünk, tartsuk szem előtt az alábbiakat:
- kezdjük egyszerű felszereléssel, majd az ismeretek-igények növekedésével bővítsünk
- minden eszköznek vannak előnyös és hátrányos tulajdonságai, ezért határozzuk meg a számunkra legfontosabb használati szempontokat
- amit lehet, készítsünk el házilag.
- Megbízható helyen kell vásárolni, tanácsot kell kérni az eladótól.
- Az eszközöket tovább lehet és kell finomítani.
- Bevált eszközt csak indokolt esetben cseréljünk újra.
- A legjobb együttest a military- és a hegyitúra-boltokból lehet összeállítani.
- Minden felszerelési tárgy legyen jól karbantartható (rozsdamentes acél, gyöngyvászon stb.).
- Az eszközök kompatibilisek legyenek egymással.
Ritkásan, de hallani eltévedt túrázókról, akik napokig bolyongtak az erdőben. Ha nem is kell komolyan számítanunk rá, hogy redneck kannibálok lerágják a lábunkat, egyetlen középhűvös éjszaka sem kellemes a hideg, sötét, esetleg szakadékokkal szandalt területen. Ahhoz, hogy egy nehezebb szituációból önállóan kikeveredjünk, vagy kihúzzuk a mentésig, néhány alapfelszerelésre szükség van. A lenti felsorolás nagyjából a fontossági sorrendet is tükrözi.
1. Ruházat (Rajtunk levő, tartalék, esővédő, fejfedő)
2. Elsősegély csomag (fáslival és izofóliával)
3. Iránytű + térkép
4. Mobiltelefon
5. Egyéb jelzőeszközök
6. Kétfajta tűzgyújtóeszköz
7. Energiapótló vészélelem (nincs a képen)
8. Kés(ek)
9. Lámpa
A kibővített túlélőfelszerelést részletező fotó kinagyítva itt tekinthető meg
Az illusztrációk erről a zombitámadás-túlélés tematikájú oldalról származnak, mely egy komoly, vadonban való túlélésre koncentráló gyűjtemény, ha kiemeljük a mászkáló holtak kontextusából.
Erről az egész túlélős-táborozós témáról egy egész blogot lehetne írni, írtak is. A figyelemfelkeltést célzó rövid bevezető után átadom a fókuszt két szakmai oldalnak. A Városi túlélő az alapoktól indul és politikai, történelmi visszatekintéssel szemtanúk számolnak be a délszláv háborúban vagy az argentin államcsőd során látottakról. Ezután hasznos tanácsok következnek.
A Vadon szava természetközelibb blog, túrázás-táborozás-túlélés kifejezések szerepelnek fejlécében. Tartalmában gyakorlati tudnivalók, túlélőbarkács, szerszámbemutató dominál.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek