Fúrás: kenés, fúrótörés, karbantartás
2016.01.25. 05:00 | Tákolmányi 0 Komment
A fúró élét rendszerint folyadékkal hűtjük. Legjobban a víztartalmú folyadékok hűtenek, mert 100 °C-nál a víz elgőzölög és hőmennyiséget von el. A hűtőanyag szappanos és olajos alkotórészei hűtéssel együtt a kenést is elvégzik, s így sima furatfal keletkezik. A hűtő- és kenőanyagokat a fúrandó anyagnak megfelelően kell megválasztani.
A különböző anyagokhoz felhasználandó hűtő- és kenőanyagokat a táblázat tartalmazza.
A fúrótörések okai
A fúrótörések többnyire a túlterhelés következményei. A túlterhelést többféle ok idézheti elő. Keletkezhet egyszerűen abból, hogy helytelenül választottuk meg az előtolást, az ebből származó forgácsoló erő így olyan nagy igénybevételt jelent, amekkorát a fúró már nem bír el. Fúrótörést okozhat a munkadarab lyukacsossága, továbbá ha a fúrókifutás a furatra ferdén elhelyezkedő felületen van, vagy ha a forgács eltenni a csigafúró hornyait. Akkor is bekövetkezik, ha a furat hosszabb, mint a fúró dolgozó része. Fúrótörést okozhat a fúróorsó holtjátékából származó hiba.
Ha a fúróorsó tengelyirányú támasztócsapágyainak holtjátéka van, akkor ez a hiba a fúrónak a munkadarab alsó felületéből való kilépésekor (azaz áttöréskor) bajt okozhat. Különösen kisebb és közepes átmérőjű fúrók használatakor és főleg lemezek fúrása esetén az említett holtjáték a fúró törését idézheti elő. Ugyanis a fúró áttörésekor az állvány feszültsége megszűnik, a rugalmas rendszer a főorsót hirtelen lefelé löki, majd rögtön utána felrántja. így a fúró lefelé menetben átbújik a még nem egészen áttört furaton. Közben a fúró még forog, és kezd megakadni az át nem tört anyagszeletben. Amikor a gépállvány átlendül a felfelé rugózásba, a fúró teljesen megakad, majd pedig a csavarás és a rántás együttes hatására eltörik vagy megsérül. Ezért a fúrógépek orsó támcsapágyainak utánállítása fontos és el nem, hanyagolható feladat.
A fúrógépek karbantartása
A fúrógépek rendeltetésszerű felhasználása, gondozása és rendszeres karbantartása megóvja a gép megmunkálási pontosságát, meghosszabbítja a gép használhatóságának idejét. A gép karbantartásakor a következőket kell figyelembe venni:
- Nagyobb munkadaraboknál minden csere után, kisebb munkadaraboknál szükség szerint seperjük le az asztalt ecsettel vagy forgácsseprővel.
- Naponta a munka befejezésekor az egész gépet tisztítsuk meg, fényes részeit tisztítóronggyal töröljük át.
- Minden héten egyszer alaposan tisztítsuk meg a gépet, mossuk le petróleummal.
- A kenési helyeket rendszeresen olajozzuk vagy zsírozzuk.
Forrás: Simon Sándor Fémipari alapképzés (1976.) című nagyszerű tankönyve, mely a kiadása óta eltelt évtizedek dacára is megőrizte mindazon tudás aktualitását, melyre a barkácsműhelyben szükségünk lehet.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek