Napi tipp: lakkozás, pácolás, fényezés
2015.01.14. 14:00 | Tákolmányi 0 Komment
A fa felületi kezelésének a módját megállapíthatjuk, ha egy csepp terpentint eldörzsölünk rajta. Ha a terpentin feloldja az anyagot, akkor a felületet olajjal vagy viasszal kezelték. Ha nem, akkor a fát lakkozták vagy pácolták. A festék eltávolításához egy darab ruhával dörzsöljünk szét a fán valamilyen lemosható festékeltávolítót. A festéket ne vakarjuk semmilyen éles tárggyal, mert a fa megsérülhet.
Színtelen lakk eltávolításához lakkhígítót használjunk. Ezt is ruhával vigyük fel. A hígító feloldja a lakkot, majd elpárolog és kemény, sima felület marad vissza. Mielőtt a munkát megkezdjük, a helyiséget alaposan takarítsuk ki, nehogy a lakkra por tapadjon.
A lakkréteg felkenése
Az első réteghez a lakkot 10 százalék denaturált szesszel hígítsuk fel és hagyjuk 6-12 órán át száradni. További három réteget jó minőségű festőecsettel vigyünk fel és egyenletesen kenjünk el. Minden réteg 6-12 órát száradjon a következő réteg felvitele előtt. Ha az utolsó réteg is megszáradt, a felületet csiszoljuk át finom csiszolópapírral. A port tiszta, denaturált szeszbe mártott ruhával töröljük le.
Pác, olaj és viaszrétegek felkenése
Az első réteget puha, nem szálazó ruhával vigyük fel vékonyán szálirányban. A felület ettől szép egyenletes lesz. Ha a pác túl világos, akkor még további rétegeket is felkenhetünk, miután az alatta lévő teljesen megszáradt. Ha a pác túl sötét, óvatosan le lehet csiszolni. Viaszpácok esetében két réteggel is nagyon szép felületet kapunk. A tikfa olajat a második réteghez néhány csepp terpentinnel hígítsuk fel, és hagyjuk 2óráig száradni. Finom acélgyapottal csiszoljuk át a felületet.
© Nagy háztartáskönyv
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek