Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Játszunk tudományosan!

A karácsonyi ajándékötletekről lesz még pár írás itt a blogon. Ez a mostani főképp a gyerekek számára készült csomagok tartalmához ad néhány tippet. Különösen, ha a kérdéses gyerek szeret tevékenyen és kreatívan játszani, van benne némi kisérletező vagy épp barkács hajlam.

Nem mellesleg ezen ajándékok bármelyikének a furdancs közösség meglett férfitagjai is örülnének, tehát egyáltalán nem kizárólag gyermekeknek ajánlottak.

Napi tipp: felhúzós órák

Image8_4.jpg

A felhúzós óra egyszerű "gép" a következő fő alkatrészekkel: Motor: az óraszerkezet hajtóerejét szolgáltatja; régi óráknál ez egy súly vagy rugó. Mutatók: az órával mért idő pontos leolvasását teszik lehetővé (a számokkal ellátott számlapon). Járásszabályozó: az egyenletes meghajtást biztosítja. Ingából vagy billegő-kerékből áll. Gátszerkezet: a járásszabályozó mozgását viszi át az óraszerkezetre. A mutatókat mindig csak az óra járásának megfelelően (jobbra) mozdítsuk el.

Gyászjelentés

Pár hete/hónapja írtam két posztot itt a Furdancs blogon előbb a betegeskedő, majd a meggyógyított kávéfőzőmről. Akkoriban nagy volt az öröm, hogy sikerült kifogni a tervezett avulás rémén, és némi vízkőmentesítés meg tisztogatás rendbe hozta a masinát.

Sajnálattal kell közöljem a tisztelt egybegyűltekkel, hogy az örömünk korai volt.

A mai napon, délelőtt 10 órakor a kedvenc kávéfőzőnk szivattyúja feladta az életért és a minőségi kávéért folytatott, hosszú éveken át tartó küzdelmet. Miután megfelelő donor nem áll rendelkezésre, és az új műszív szivattyú beszerzése indokolatlanul és finanszírozhatatlanul magas kiadást jelentene, kávéfőzőnk békében hagyjuk távozni egy árammal és minőségi kávéval jól ellátott, vízkő nélküli világba.

A gép földi porhüvelyét valamely későbbi, steampunk szobrunkban fogjuk felhasználni, ezáltal mintegy megőrizni e sokat teljesítő berendezés emlékét. 

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is. 
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.

Fényfüzér házilag

Közeleg a karácsony, a díszkivilágítás szezonja. A kereskedelemben kész megoldásokat találunk, de nem lennénk barkácsblog, ha nem buzdítanánk fényfüzérek házilagos elkészítésére. Gyengeárammal, kis (5-12V) feszültséggel működő megoldást ismertetek. Áramütéstől nem kell tartani, maximum egy fürdőkádban ülve.

fenyfuzer0.jpg

Anyagára tápegység nélkül méterenként 100,- Ft körül kijön, plusz a műanyag cső ára. Forrasztani kell és vezetéket vágni, de semmi ennél bonyolultabb ismeretet nem igényel. Bár számítanunk kell áramot, feszültséget, ellenállást és teljesítményt is, de igyekszem olyan közérthetően leírni, mint ahogy nekem elmagyarázták. Lépésenként haladunk, eltéveszteni sem lehet. Ha mégis zavarba ejtő lenne a sok képlet, az írás végén készre kapott megoldást közlünk.

Napi tipp: gipszlapok javítása

Image6_2.jpg

A gipszlapokból készült falak függőleges és vízszintes repedései akkor keletkeznek, ha a lapok elmozdulnak. A repedéseket könnyebb gipsszel kitölteni, mint fugamasszával, mivel maga a massza is könnyen repedezik. A gipszlapokban fellépő repedések mindig problematikusak, a legjobb megoldás, ha vastag szövettapétával tapétázunk.

Egy szakszerűen előkészített és lefestett fémtárgy hosszú időn keresztül ellenáll a környezet hatásainak. Csiszolása és alapozó festése után stabilan tapad rá a festék és ezek az előkészítő műveletek kitöltik a durvább karcokat, mélyedéseket. Azonban ha galvanizálással, eloxálással vagy egyetlen réteg festékkel fedjük a puszta fémet, bizony finomra kell munkálnunk a felszínét, mert az egyenetlenség itt fokozottan meglátszik.

csisz02.jpg

Otthonunkban előforduló, puhafémből készült tárgyaink is tisztításra - polírozásra szorulnak alkalmanként, idővel az oxidált felületek elvesztik csillogásukat. Természetesen nem eshetünk nekik drótkefével, fémgyapottal vagy agresszív vegyi anyagokkal. Most egy kímélő, de hatásos megoldást mutatunk be visszaadni elvesztett fényüket.

Napi tipp: régi órák

Image10_1.jpg

Vessünk egy pillantást a régi órákra. Aki érdeklődik a régiségek iránt, az előbb vagy utóbb kapcsolatba kerül az órákkal. Az ingás állóórákat általában nem lehet gyűjteni, csak egyes darabokat állíthatunk belőlük lakásunkba, mert helyigényesek, s azzal is számolnunk kell, hogy nem ketyegnek halkan. Gyűjtők körében egyre kedveltebbek a különféle zsebórák, bár a szerkezetük újjáalakítása csaknem megfizethetetlen.

Tetőtér gipszkartonozása

Image9.jpg

Példánk egy széles nyeregtető alatt kialakított otthont mutat, ahol elegendő hely kínálkozott ahhoz, hogy a nappali és a hálószoba egymás mellé kerüljön. A kettőt elválasztó falnak csak egy része válaszfal, másik része egymásra helyezett szekrénykékből áll, amelyek egyféle polcfalat alkotnak. A forgácslap szekrénykék egy része egyik oldalán nyitott, másoknak középső válaszfaluk van, vagy éppen nincs válaszfaluk, így átengedik a levegőt, és át is látunk rajtuk. A szekrénykék mérete 40 × 40, 40 × 80 vagy 40 × 120 cm, mélységük egyformán 50 cm. Akár függőlegesen, akár vízszintesen fallá kombinálhatók.

A furdancsos vasárnapja

Gondolom, többen vagyunk olyanok itt a Furdancs blogon, akiknek a hétvége, vagy épp egy-egy nap munkaszünet arról szól, hogy: "de jó, végre meg tudom csinálni otthon ezt, meg azt, meg amazt…" Mert csinálni való mindig van, és mindig több, mint amennyi idő. Állítólag léteznek olyan idegen galaxisokban élő létformák is, ahol az a szokás, hogy hétvégén leülnek a fotelbe pihenni, de olyanokat erre felénk még nem látott senki, nem is igen hiszik el ezt a mesét az itteniek.

Találtunk egy mutatványt, ezúttal a házilagos hőelőállítás tárgykörében. Igen, tudjuk, volt már. Az alábbi videón egy hőálló edényből, két virágcserépből és négy darab temetői mécsesből összeállított kompozíciót láthatunk. A "feltaláló" úr végigvezet bennünket a minikandalló elkészítésének menetén. A hőálló tálban négy mécses ég, mely fölé egy kisebb mértű virágcserepet helyezünk. A kis cserép már önmagában is csapdába ejti a mécsesek hőjének egy részét. A kicsire egy nagyobb cserép kerül. A két edény között esik csak igazán csapdába a hő, ezt eresztjük szép lassan szabadon. Az úr elmondása alapján, nyilván nem egy gyárcsarnok fűtésére használja a szerkezetet, de a kis vitorlásán például jó meleget csinál. Nem vagyunk szkeptikusak a dologgal kapcsolatban, biztos, hogy működik, de vajon milyen hatásfokkal és valóban alkalmas-e arra, amire kitrükközte az úriember. Illetve elképzelhető, hogy 15 fokból csinál 17-et, de lássuk be, azért az még mindig kevés. Nem beszélve arról, hogy négyóránként be kell gyújtani. Ennyit bír ugyanis egy mécses. Szóval szerintetek?

Mint azt már említettük, ez a téma feldolgozásra került már az Interneten, pont egy éve. A bizonyítást az alábbi videóban találjátok. Ha kicsit számolgatnátok, vagy törnétek még a fejeteket, akkor semmiképp ne nézzétek meg.


Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.

Kövess a Facebookon

Hirdetés

Furdancs

blogavatar

Ez az oldal azoknak szól, akiket érdekel, hogyan működnek a minket körülvevő dolgok. Azoknak, akik tudják mire valók a szerszámok, vagy legalábbis szeretnék megtanulni. Azoknak, akik úgy gondolják, az emberré válás fontos alkotóeleme hogy magunk oldjuk meg a felmerülő problémákat. Mottónk: Nem azért másztunk le a fáról, hogy a fotelben ülve várjuk a szerelőt...

Hirdetés

Szeretjük

szineslogo.png
Kapanyel.png

Hirdetés

Feedek

Reblog

Utolsó kommentek