AJÁNLÓ
 
05:00
2015. 03. 25.
Tekintve, hogy majdnem minden marad a régiben és a Furdancs dübörög tovább, nem szeretnénk bő...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2015. 03. 25.
A csavarok a legelterjedtebb gépelemek. Felhasználásuk szerint vannak rögzítő csavarok...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2015. 03. 25.
A játékkatonákat mindenki szereti, mert a kézbe fogható maketteknek van egyfajta, gyermekkorba...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2015. 03. 25.
Az átlagnál több olvasói reakciót kapunk az elektromos szerszámok bemutatására válaszul,...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2015. 03. 25.
Néha-néha még be kell gyújtani, de már látjuk a fűtési szezon végét. Nem hagyjuk...
A bejegyzés folyatódik
Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Központi kérdés

Kör közepén állok - énekelte Attila sikerei csúcsán, amihez gratulálunk, mert egy kör középpontját pontosan megszerkeszteni nehéz. Egy háromdimenziós hengeres tárgyra jelölni még inkább problémás, pedig néha szükségünk lehet rá a gyakorlatban.

korvonal11.jpg

Gondoljunk csak egy betonból kiöntött hengerre, amivel az elvetett fűmagot tömörítjük a talajba. Ha a tengelyt nem pont középre helyezzük, kissé döcögős lesz a hengerlés, avagy nem megy zökkenők nélkül.

Középpont szerkesztése, ahogyan az iskolában tanultuk: „Az ismeretlen középpontú adott kör vagy körív két tetőleges, de egymással nem párhuzamos húrját merőlegesen felezzük. Az a és b jelű felező merőlegesek N metszéspontja a keresett középpont.”

Lássuk a gyakorlatban. A fotókért elnézést.

korvonal04.jpg

Húrokat húzunk

korvonal05.jpg

A húr - kört érintő - mindkét pontjából körzővel körívet húzunk

korvonal06.jpg

E körívek közös pontjait összekötjük. A vonal felezi a húrt és merőleges rá.

korvonal07.jpg

A másik húrral is elvégezzük a műveletet

korvonal08.jpg

A két felező merőleges metszéspontja a kör közepe. Ezen a demonstrációs fotón látható, mennyire fontos a vonalak pontosan metszéspontokra történő illesztése. A szerkesztett középpontba szúrt körzővel le tudjuk ellenőrizni, hogy helyesen és pontosan dolgoztunk-e. Kis korrigálás után már az én körzőm is a kör közepén áll.
Az eltérés oka, hogy a fotózás előtt vettem észre: eltűnt a körzőből a hegy. Egy huzalszöggel pótoltam, ami nem éppen garancia az elvárt jellemzők teljesítésére.

Egy vascső központozásánál hova szúrjam a körzőt, a levegőbe? - hangzik a józan kérdés.
Emellett a kisebb átmérőjű hengereknél a mérés és bejelölés pontatlansága már számottevő, itt szerkesztéssel nem boldogulunk. Szerencsére az ipar lépett az ügyben és egyszerű-olcsó formában ültette át a geometriai megoldást.

korvonal11.jpg

Lényegében azt végzi el, amit szerkesztéssel mi az imént. A körív érintőire fektetjük a két kiálló tengelyt és a felezett - merőleges vonalat kihúzzuk. Elfordítjuk és ott is húzunk egy vonalat, megkaptuk a metszéspontban a középpontot.

Az eszköz 30-95 mm közötti rádiuszokhoz használható. Készítsünk egyet, ha nagyobb csövet kell méreteznünk vagy pusztán spórolós hangulatban vagyunk. Szövegszerkesztő programmal rajzolunk egy, a mérendő henger függvényében választott méretű kört. Két kisméretű pontot illesztünk a körívre, ezek lesznek a vonalzóból kinyúló kis tengelyek furatai.

korvonal10.jpg

Ezeket kössük össze egy húrral. Lényeges a pontosság, szerencsére tetszőlegesen nagyíthatjuk az ábrát. Az "objektum tulajdonságai" ablakból kiolvassuk a húr hosszát.

korvonal09.jpg

Készítsünk négyzetet, melynek szélessége pont a fele a húr hosszának és talpát fektessük rá a húrra. Így most jobb oldalának személyében megkaptuk a húrra merőleges, felező egyenest.

 

korvonal01.jpg

Rajzoljuk körbe, mint a helyszínelők, azaz készítsük el a leendő vonalzó kontúrját. Piros színnel jelölve és fontos, hogy a vonalzó jobb oldala egybevágjon a felező merőlegessel.

korvonal03.jpg

Töröljük ki háttérből a felesleget, kész a vonalzó. Már csak egy fémlapra kell átrajzolnunk a körvonalakat (ügyelve arra, hogy a ceruza vastagsága hozzáadódik a sablonhoz). Kivágjuk vonalzót és kifúrjuk a tengelyek furatait.

korvonal02.jpg

Az otthon adódó megoldásokkal két tengelyt kell erősíteni a furatokba. A tengelyek végének nem lehet feje, ezért javasolt például egy távtartó felerősítése csavarral tengelyként.

Legpontosabb középpontot akkor kapjuk, ha eleve annak fúrásával - esztergálásával kezdjük a kör kialakítását és abból kiindulva vágjuk körbe az anyagot, készen kapott tárgynál viszont e módszerek a célravezetőek.

   Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is. 
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.



Kövess a Facebookon

Hirdetés

Furdancs

blogavatar

Ez az oldal azoknak szól, akiket érdekel, hogyan működnek a minket körülvevő dolgok. Azoknak, akik tudják mire valók a szerszámok, vagy legalábbis szeretnék megtanulni. Azoknak, akik úgy gondolják, az emberré válás fontos alkotóeleme hogy magunk oldjuk meg a felmerülő problémákat. Mottónk: Nem azért másztunk le a fáról, hogy a fotelben ülve várjuk a szerelőt...

Hirdetés

Szeretjük

szineslogo.png
Kapanyel.png

Hirdetés

Feedek

Reblog

Utolsó kommentek