AJÁNLÓ
 
05:00
2014. 03. 20.
Ritkán és nem szívesen hasogatok fémtárgyakat, mert hangos, veszélyes és büdös ténykedés,...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2014. 03. 20.
Nem titkolt szándákunk mai posztunkkal, hogy kedvet csináljunk a multiszerszámokhoz, úgy általában....
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2014. 03. 20.
A légkalapácsot Amerikában jackhammernek, az angoloknál pneumatic drillnek nevezik....
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2014. 03. 20.
Ott fejeztük be a múlt héten, hogy gyakorlatilag majdnem mindent tudunk már a körfűrészekről....
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2014. 03. 20.
A körfűrész ötlete az 1920-as évek elején, egy ültetvényen dolgozó embereket figyelő...
A bejegyzés folyatódik
Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A jel:

A szerszám:

Az ESD mozaikszó az elektrosztatikus kisülést jelentő angol kifejezés ("electrostatic discharge") rövidítése. Ez a fizikai jelenség két, eltérő elektromos potenciállal rendelkező tárgy között lép fel. Normál esetben az elektromos töltés a tárgyak felületén, lassan sül ki. Olyan esetekben azonban, amikor az elektromos potenciáli különbsége túl naggyá válik, felgyorsul az elektronok áramlása, és ennek eredménye képpen hirtelen átmeneti túlfeszültség keletkezik. A túlfeszültség kisülése (amikor kiegyenlítődik a potenciál a két test között) pedig meghibásodást okozhat az elektronikai eszközök integrált áramköreiben.

Az elektrosztatikus feltöltődés leggyakoribb okozója a súrlódás, ami a mindennapi életben is megfigyelhető jelenség, akár egy egyszerű séta közben is. A 3000V-ot meghaladó elektromos kisüléseket már megérzi az ember, a 4000V fölötti már hallható, illetve az 5000V-ot meghaladó kisülés látható is (a villámlás példul egy elektrosztatikus kisülés, látható is, hallható is).

E jelenség miatt az elektronikai alkatrészeket a tárolás, szállítás, árukezelés, és elsősorban a szerelés során meg kell védeni a véletlenszerű elektrosztatikus kisülések károsító hatásától. Erre szolgálnak az ESD (ellen védett) szerszámok.

Ilyen példul az ESD csavarhúzó:

Az ESD kínálatban népszerűek a kerámia szerszámok is:

Az elektronikai munkákhoz szükséges csipeszek is megvásárolhatóak antisztatikus kivitelben:

Mint látható, az ESD logó sárga-fekete színvilága a jellemző.

Elektronikai területről lévén szó, általában kisebb méretű, precízebb munkához kialakított csavarhúzókat gyártanak ESD védelemmel, ellentétben mondjuk az asztalosoknak szánt, nagy erő leadására tervezett csavarhúzókkal.

Az ESD szerszámok azt biztosítják, hogy még ha a használójuk és a szerelt alkatrészt közti elektromos potenciál különbsége akkora is, hogy az elektromos kisüléshez vezetne, akkor sem történik baj: a szerszám nem veszi át a töltéskülönbséget. Egyből látszik, hogy mi itt a gond: szerelés közben szinte elkerülhetetlen, hogy kézzel is hozzáérjünk az alkatrészhez, ezért bár az ESD szerszám hasznos, a megfelelő környezet nélkül félkarú óriás.

Ez vezet a következő hárombetűs mozaikszóhoz: EPA, vagy elektrosztatikusan védett terület (Electrostatic Protected Area). Ezt a kifejezést olyan munkakörnyezetre használjuk, ami széleskörűen, jó esetben teljeskörűen védett a sztatikus kisülés ellen. A minimális elvárás, hogy ESD védett csuklópántot viseljen a dolgozó, ami a munkaasztalhoz van csatlakoztatva, egy egységet alkotva így vele. A szerszámok szintén ESD védettek, de a ruházat is (ruha, nadrág, cipő, sapka, névtábla), a padló, a szemetes, a törlőkendők és a tárolódobozok is.

(Omstat.gr)

Gyárakban az EPA beléptetőkapukkal van felszerelve: a dolgozó csak egy előzetes tesztelés után léphet be a területre.

Otthoni használatra ebből az a tanulság, hogy figyelni kell az elektronikai szerelés közben a sztatikus feltöltődésre és a kisülésre – a számítások alapján viszont speciális szerszámokra beruházni csak azoknak éri meg, akik rendszeresen szerelnek elektronikát. Itt az alkatrész meghibásodásának esélyét és az okozott kár mértékét kell felmérni.

Tárolásnál és szállításnál viszont kis beruházással érhetünk el nagy biztonságot:

(interplas.com)

Az ESD zacskók egy része Faraday-kalitkaként működő fém réteget is tartalmaz, árnyékolva ezzel az elektronikai alkatrészt. 

Gyárakban kicsit más a helyzet: a tömeges gyártásnál már az 1%-os meghibásodás is számottevő kárösszeget jelent, ami viszont ennél is fontosabb, hogy az elektrosztatikus kisülés által okozott hiba gyakran nagyon nehezen felderíthető, könnyen átcsúszhat a tesztelésen. Ha az 1%-os meghibásodásnak egy része a tesztelés során nem szűrhető ki, akkor a hibás termék garanciális útvonalon fog visszakerülni a gyártóhoz. Ez viszont több helyiértékkel költségesebb hiba, mint a gyártási folyamat során kiszűrt. Emiatt költenek elképesztő összegeket a gyártók az EPA kialakítására és folyamatos ellenőrzésére.

 

A hét műtárgyait a Netszerszámtól kunyizzuk
netszerszam_logo.jpg

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.

Kövess a Facebookon

Hirdetés

Furdancs

blogavatar

Ez az oldal azoknak szól, akiket érdekel, hogyan működnek a minket körülvevő dolgok. Azoknak, akik tudják mire valók a szerszámok, vagy legalábbis szeretnék megtanulni. Azoknak, akik úgy gondolják, az emberré válás fontos alkotóeleme hogy magunk oldjuk meg a felmerülő problémákat. Mottónk: Nem azért másztunk le a fáról, hogy a fotelben ülve várjuk a szerelőt...

Hirdetés

Szeretjük

szineslogo.png
Kapanyel.png

Hirdetés

Feedek

Reblog

Utolsó kommentek