Favágás és versenyszellem
2014.03.19. 05:00 | Thoreau 0 Komment
Sokak szerint a favágás inkább a téli felkészüléshez tartozó tevékenység, hiszen a fahasogatás a fűtési szezonra való felkészülés része. De akinek van kertje vagy akár saját erdeje, az tudja, hogy a tavaszi munkákhoz is hozzátartozhat a felesleges fák kivágása és feldolgozása. Persze, a favágás nem csak munka lehet.
Azt rögtön az elején le kell szögezzük, hogy a favágás szexi és férfias tevékenység. A fák kidöntése és aprítása eredetileg talán a természet uralását is szimbolizálta, de az bizonyos, hogy részben a modern konditermek klasszikus megfelelője is volt. Szinte minden izmot megmozgat, miközben rendszeres művelése igencsak növeli is azok tömegét és méretét. Igaz, ez nem az a modern, fehérjekészítmények és szteroidok által létrehozott szemet gyönyörködtető izomtömeg, de azoknak a régieknek megfelelt még a hagyományos, inkább használatra és erőkifejtésre szolgáló izomtömeg is.
Lehet hogy ez a has nem divatosan kockás, de azért az úriembert nemigen fogja elfújni a szél...
...mint ahogy ezt a versenyzőt sem.
Persze manapság is sokan űzik ezt a tevékenységet, van, hogy kényszerből, de sokan sporttevékenységként is. Márpedig ha sport, akkor előbb-utóbb nyilván előkerül a versengés szelleme is. Itt is így van, favágóversenyeket szép számmal találunk a világban, főképp persze azokban, a zömükben északi országokban, ahol sok az erdő és azokat folyamatosan hasznosítják is. Európában ez leginkább a skandináv országokban dívik. Szintén sok ilyen verseny van Észak-Amerikában, Alaszka, Kanada és az államok északi erdei nyilván komplett favágódinasztiákat neveltek ki, ráadásul arrafelé amúgy is hagyománya van a látványos és nagy tömegeket mozgató sport show-k rendezésének. Ebből következik hogy ezeket a versenyeket már nem csak az erdő szélén rendezik, hanem a városok közepén álló arénákban is. Igaz, ide szállítani kell az erdőt, nem helyben nő, viszont a közönség szempontjából jóval ideálisabb helyszín.
Ez például a Stihl által szponzorált versenysorozat egyik promója:
Ez pedig egy klasszikus tengeren túli rendezvény egy részlete:
Ezek a versenyek több versenyszámból állnak, az erdei körülmények közti fadöntés, a rönkök gallyazása, szeletelése, feldolgozása, precíziós megmunkálása egyaránt megtalálható a versenyszámok között, hagyományos fejszés/baltás verzióban épp úgy mint modern láncfűrészes módon is. Vannak persze egyéb versenyszámok is, mint a „gyorsasági fáramászás” vagyis angolul „speed climbing” vagy épp a rönkcipelés.
Ezen a videón például a fáramászás tuti technikáját tudjuk elsajátítani, persze csak akkor, ha jól figyelünk, mert túl sok időnk nem lesz rá...
Fára amúgy elég sokan másznak arrafelé, tehát nyilván elkél a gyakorlás:
És van például vízben úszó rönkökön futás is, ami nyilván a kivágott rönkök klasszikus, folyókon való leúsztatását idézi. Léteznek speciálisabb ágak is, ilyen például a kerítésépítő verseny, ahol a rönkökből kerítésoszlopokat kell faragni, majd ezekből farmkerítést alkotni az előre meghatározott hosszban.
Egyéni és csapatversenyek is vannak, a csapatversenyeknél nyilván fontos a csapattagok „összedolgozási” képessége. A nagyobb versenyek résztvevői természetesen profik, és ezeknél a versenyeknél már a szponzorok, támogatók is komolyan ott vannak, tehát ezek már sokkal inkább tekinthetőek professzionális rendezvénynek, mint a faluvégi focipályán megrendezett első versenyek, ahol a falubeli legények mérték össze az ügyességüket. Az iparág komoly gyártói (ilyen például a Stihl vagy a Husqarna) komplett versenysorozatokat szponzorálnak.
Az egész világra kiterjedő bajnokság is van persze, több is. A 2013-as VB-nek Stuttgart adott otthont, a versenyt a Porsche arénájában rendezték. Ezt végül az ausztrál Brad De Losa nyerte:
Vannak ilyen rendezvények nálunk is ám, néhány erdőgazdaság, vagy akár a már a blogunkon szerepelt Blaklader munkaruházat magyarországi képviselete (4Hand Kft.) is szervez ilyen versenyeket. Míg az erdőgazdaságok versenyei inkább a professzionális fakitermelőknek szólnak, addig az utóbbi cég kifejezetten az amatőrök számára szervez ilyen eseményt.
Ha már a magyar versenyeknél tartunk. Rendszerint van magyar induló is a komoly világversenyeken, a 2012-es fehéroroszországi fakitermelő VB-n például aranyérmet szerzett a magyar válogatott. Erről ITT találtok egy riportot.
És aki a fentiek olvastán azt gondolja, hogy ezek a versenyszámok túlságosan műviek és kimódoltak, nézze meg az alábbi videót, hogyan is zajlik ez élesben:
Számtalan kép és videó elérhető erről a sportról a neten. Érdemes a LumberjacksOnline, a Stilhtimbersports videóit keresni, de a "lumberjack" keresőszóra is rengeteg találatunk lehet.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek