Én gépem: Fúrónapló 1.
2016.05.30. 05:00 | Tákolmányi 4 Komment
14 hónapja naiv örömmel mutattam be egy német (a neve) - lengyel (feliratai) - kínai (a gyártója) koprodukcióban készült asztali fúrógépet. Örvendeztem, hiszen kell egy gyári derékszög a műhelybe fúráshoz és ezt a kézi berendezés nem garantálja kielégítően (kisegítő állvánnyal sem).
Ráadásul igazán barátságos árban, 1500 wattos motorral jutottam hozzá. Egy kedvezőnek tűnő példaként lebegett a szerény barkács-költségvetéses műhelyek számára, hogy ha sokfajta megmunkálás kell végezni, elégedjünk meg a legalja minőséggel is, különben nem jutunk előre.
Fémipar: A csavar mint gépelem
2016.05.27. 05:00 | Tákolmányi 2 Komment
A csavarok a legelterjedtebb gépelemek. Felhasználásuk szerint vannak rögzítő csavarok és mozgatócsavarok. Ha a csavar mint oldható kötőelem szerepel, akkor rögzítő csavarnak nevezzük, ha egy vagy több gépalkatrészt kényszerpályán mozgat, akkor a neve mozgatócsavar.
3DPrint: Nem élhetek lövészdandár nélkül
2016.05.25. 05:00 | Tákolmányi 0 Komment
A játékkatonákat mindenki szereti, mert a kézbe fogható maketteknek van egyfajta, gyermekkorba visszarepítő varázsuk. Élvezetesebb is harcba vezetni csapatainkat az asztalon, szőnyegen - főleg társaságban - mint a számítógép előtt egy stratégiai játékon bambulni.
Használatbavételük általában a csattogó szárnyú fapillangó megunása után következik, mikor már nem kell félni, hogy a gyerekek megrágják őket. Onnantól kortalan a potenciális játékosok köre. Az egyszínű, fröccsöntött klasszikus modellek mellett igazán látványos, élethűre színezett akciófigurák is kaphatók 2K körüli áron. Egészen szélsőséges eset a WH40K gyári játékfigurák piaca, ahol már 20 éve is tízezreket kértek egyetlen 5 centis figuráért, akár festetlenül is. Persze, akkor még nem volt elérhető a 3D nyomtatás.
Mindent a napelemről
2016.05.23. 05:00 | Tákolmányi 6 Komment
Hallom a rádióreklámban, hogy az EON házi napelemes rendszereket árul full-szervizzel "Már havi 96000 forinttól". Nem hangzik túl jól a végső ár becslését illetően. Kedves olvasók kedvéért keresztülverekedtem magam a java-hibáktól hemzsegő kérdőíven és eljutottam a végső fázishoz, az "ajánlatkéréshez". Nem álltak elő tehát a konkrét árajánlattal. Személyes adataim megadása után a honlap ígéretet tett, hogy keresni fognak. Hetekkel ezelőtt történt, azóta is hívnak.
Most mi kérdezünk...
2016.05.20. 05:00 | Tákolmányi 10 Komment
Az átlagnál több olvasói reakciót kapunk az elektromos szerszámok bemutatására válaszul, vagy azzal összefüggő írásokhoz (mosógépmotor bekötése, "Szétszedtem!" rovat). Háztartásigép-szerelő törzskommentelőnk mellett bizonyára lappanganak még néhányan Önök közt szakmabéliek. Hozzájuk fordulunk egy kérdéssel.
Kazánok karbantartása
2016.05.19. 05:00 | Tákolmányi 0 Komment
Néha-néha még be kell gyújtani, de már látjuk a fűtési szezon végét. Nem hagyjuk árok szélén fűtési rendszerünket, karbantartással meghosszabbíthatjuk élettartamát és a miénket is, mert veszélyes üzem a fűtés. Mai videóválogatásunk fő témája a házilag elvégezhető munkálatok, de azt is megnézzük, hogyan csinálják a profik.
Fémipar: Melegszegecselés
2016.05.17. 05:00 | Tákolmányi 0 Komment
8 mm-nél nagyobb átmérőjű szegecseket melegen kell szegecselni, másképp túl nagy erőre van szükség a szegecseléshez és a nagymértékű alakváltozás miatt a szegecs anyaga rideg lesz.
A szegecset a munkahely közvetlen közelében levő kovácstűzön vagy villamos szegecsmelegítővel hevítjük világos vörös izzásig, majd behúzzuk a szegecslyukba és erőteljes ütésekkel hozzáfogunk a zárófej kialakításához. A zárófej végső alakját itt is, mint a hidegszegecseléskor, szegecsfejezővel adjuk meg. A gyámfej biztos megtámasztásáról gondoskodni kell.
3DPrint: Így készül az unikornis
2016.05.13. 05:00 | Tákolmányi 2 Komment
Készítettem ajándékba néhány unikornist a nyomtatóval. Ennek kapcsán ismerkedjenek meg a makettezés két alapfelszerelésével, a festékszóró pisztollyal és az akrilfestékkel.
Mindig tiszteltem a modellezőket. Nemcsak a hungarocellből, balsafából aprólékos gonddal maketteket, modelleket és diorámákat készítő mesterekkel, hanem a bolti összerakós készletet festegető-matricázó embereket is. Éles szem, történelmi ismeretek és végtelen türelem szükségeltetik a holt anyagból milliméteres kidolgozottságú tárgyakat készíteni. Talán a vasútmodellezésben csúcsosodik ki ez a hobbi, mert a fenti ismérveken felül drága mulatság is.
Thoreau táskája
2016.05.11. 05:00 | Thoreau 1 Komment
Ez egy kicsit rendhagyó poszt lesz, ma ugyanis nem barkácsolunk semmit. (Esik a eső.) De ettől függetlenül komoly mennyiségű bölcsesség van a posztban, tehát mindenki figyeljen nagyon.
A dolog úgy áll, hogy alighanem kétféle embertípus létezik. Az egyik arról ismerszik meg, hogy láthatóan soha nincs nála semmi motyó. Az igazolványait és a pénzét vélhetően a nadrágzsebében tartja, nemkülönben a telefonját is. Azonban táska, szatyor, vagy bármiféle felszerelés tárolására használható eszköz sosincs a kezében. A másik típus a motyós. Az igazi motyós mindenre felkészül, épp ezért akkora táska van nála mindig, amivel egy rövidebb világvégét bármikor átvészelhet, például ha egy pár napra a leomló várhegy beszorítja az alagútba.
Szőnyeg a falon
2016.05.10. 05:00 | Thoreau 0 Komment
Ez egy gyors poszt lesz, cserébe legalább rövid. Mostanában permanens témahiányban szenved a szerkesztőség, ezért minden szembejövő megírnivalóra próbálunk lecsapni. Az történt, hogy tegnap a jónevű JAB Anstoetz cég csodálatosságos budapesti képviseletén kellett a falra felrögzíteni egy 2x3 méteres szőnyeget. Ez egyfelől persze nem bonyolult munka, másrészt azért igényel némi átgondolást...
Fémipar: Hidegszegecselés
2016.05.09. 05:00 | Tákolmányi 2 Komment
Az ipari gyakorlatban elég gyakran előfordul, hogy két vagy több alkatrészt úgy kell összekötni, hogy azok szilárdan kapcsolódjanak egymáshoz és a kötés különböző igénybevételeknek ellenálljon. E kötési módoknak egyike a szegecselés. A szegecselés célja, hogy különböző alkatrészeket a célnak megfelelően maradandóan kössünk össze.
Dinamikus szimulátorok
2016.05.06. 06:37 | Tákolmányi 0 Komment
Az autó- és repülőszimulátorok (nevezik cockpitnek, fülkének is) széles árspektrumban, élethűségben és szolgáltatásokkal kaphatók. Legegyszerűbb - statikus - változat egy fémváz, amire ülést erősítenek, illetve állítható tálcára tehetjük a kormányt és sebváltót, pedálblokkot.
A csupasz vázat maximum optikai tuninggal lehet csábítóbbá tenni, az ülés megmozdítása egy nagyságrendet jelent árban, játékélményben is. Egy professzionális kiképző berendezés (a kiképző repülőszimulátorok) minimum 100-1000 megaforintba kerül, ami érthető, hiszen egész szobányi, gyári műszerekkel hitelesen berendezett térfogatot mozgatnak, a több négyzetméteres kijelzőket pedig szerverközpont látja el számítási teljesítménnyel. E kínálatból csemegézünk mai videóválogatásunkban.
A LÁDA – 3. rész
2016.05.05. 05:00 | Thoreau 4 Komment
Tavaly decemberben volt egy kétrészes posztunk arról, mi alapján választottam szerszámos ládát, és aztán mi is került bele. Most, majd fél év elmúltával megmutatom, mi az a szerszámkészlet, amit végül is a ládában tartok, és általában viszek is magammal mindenhová. Persze időnként kerül bele új szerszám, és néha itthon ki is veszek egyet-egyet, amit aztán elfelejtek visszatenni. De azért nagyjából az alábbi az alapkészlet.
A kivetőpánt
2016.05.04. 05:00 | Thoreau 10 Komment
Bútorlapból készült bútorok általánossá válásával együtt terjedtek el az ilyen bútorok ajtajainak rögzítésére használt kivetőpántok. Anno még a múlt évszázad 80-as éveiben a mindenféle iskolai szakmai gyakorlatunkat különböző bútorgyárakban töltöttük. Akkoriban még divat volt a hagyományos zsanér használata is az ilyen szekrényajtóknál. Ezeket általában apró csavarokkal rögzítettük, amit roppant célszerűen kalapáccsal vertünk be a bútorlapba. (Ez volt a hivatalos ajánlás.) Gondolhatni, mennyi ideig tartotta a helyén az így rögzített pánt az ajtót.
Lyuk a fában
2016.05.03. 05:00 | Thoreau 0 Komment
Lyukat persze a legegyszerűbb fúróval készíteni, azonban házilagos körülmények között a 13-15 mm átmérőnél nagyobb fúrókat nem nagyon használunk. Kivételek persze lehetnek, de egy kézben tartott, nem túl nagy teljesítményű fúrógép esetében általában valahol itt van a limit.
Azonban aki szeret fából mindenféle beépített bútort készíteni, előbb-utóbb szembesül a problémával, hogy szükség lenne szabályos, kör alakú nyílásokra akár 20-30-60-80 mm átmérővel. Mondjuk mert vezetékeket kell áthúznunk, vagy épp szabályos konnektor- vagy csatlakozóaljzatot szeretnénk beépíteni, netán süllyesztett világításnak kell a hely.
Fémipar: A szegecselés szerszámai
2016.05.02. 05:00 | Tákolmányi 2 Komment
Az ipari gyakorlatban elég gyakran előfordul, hogy két vagy több alkatrészt úgy kell összekötni, hogy azok szilárdan kapcsolódjanak egymáshoz és a kötés különböző igénybevételeknek ellenálljon. E kötési módok egyike a szegecselés. Ezúttal a szegecselés szerszámait mutatjuk be.
Utolsó kommentek