AJÁNLÓ
 
05:00
2015. 11. 30.
Tekintve, hogy majdnem minden marad a régiben és a Furdancs dübörög tovább, nem szeretnénk bő...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2015. 11. 30.
A csavarok a legelterjedtebb gépelemek. Felhasználásuk szerint vannak rögzítő csavarok...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2015. 11. 30.
A játékkatonákat mindenki szereti, mert a kézbe fogható maketteknek van egyfajta, gyermekkorba...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2015. 11. 30.
Az átlagnál több olvasói reakciót kapunk az elektromos szerszámok bemutatására válaszul,...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2015. 11. 30.
Néha-néha még be kell gyújtani, de már látjuk a fűtési szezon végét. Nem hagyjuk...
A bejegyzés folyatódik
Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

koszoru10.jpg

Eredményes munkát csak jól élezett szerszámmal tudunk végezni. A köszörülés (szerszámélezés) célja, hogy a kéziszerszámok élezését a megmunkálandó anyagtól függően a legmegfelelőbben hajtsuk végre.

koszoru11.jpg

Szerszám-köszörűgép

A szerszámokat külön erre a célra kialakított szerszám-köszörűgépen köszörüljük. A köszörűgépen rendszerint két korong van, az egyik durvább, a másik finomabb. A köszörűgépet villamos motor hajtja, a fordulatszáma állandó. A kapcsoló elfordításával vagy nyomógombbal indítjuk meg és állítjuk le. A köszörűgép tartozékai: állítható szerszámtámasz, hűtőfolyadékot tartó edény, védőburkolat, védőernyő, géplámpa.

A köszörűkorongok jellemzői
Köszörüléskor a forgácsolást a köszörűkő kötőanyagába ágyazott kemény, éles sarkú szemcsék végzik. A kötőanyagból kiálló és a forgácsoláshoz megfelelő szög alatt elhelyezkedő szemcsék finom forgácsokat választanak le a köszörülendő szerszámról. A megkopott szemcsék a kőből kitöredeznek, és helyüket újabb szemcsék foglalják el. A korong újraélezi magát. A köszörűkorongok különféle alakú és méretű tárcsák, amelyek különböző csiszolóanyagokból és ezeket összekapcsoló kötőanyagból készülnek.

koszoru05.jpg

A szerszámköszörüléshez használt korongra a következők jellemzők: a korong anyaga, a szemcsenagyság, a kötőanyag, a kötés keménysége, a korong tömörsége, a korong alakja.

A korong anyaga: A köszörűkorong kötőanyagba ágyazott igen kemény és éles szemcsékből áll. A kötőanyag a szemcséket összekötő kemény anyag, ami lehet kerámia, bakelit,    gumi,    sellak, vízüveg vagy magnezit.

A köszörűkorong keménysége: A korong keménysége attól függ, hogy a szemcsék kilazulásával, kitöredezésével szemben mekkora a kötőanyag ellenállása. A kemény korong kötőanyaga erősebb, a lágyabbé gyengébb.
A köszörűkorong keménységét a következők szerint jelölik: nagyon lágy - lágy - közepes kemény - nagyon kemény. Kemény anyagok köszörüléséhez lágy követ kell használni, hogy a gyorsan elkopott szemcsék könnyen kiessenek. Lágy anyagokat pedig kemény kővel köszörülünk.

A köszörűkorong tömörsége: A korong szerkezetét tömörsége jellemzi, vagyis a szemcsék %-os mennyisége a teljes korongban. Minél nagyobb a köszörű szemcsetartalmának %-os értéke, annál nagyobb a korong tömörsége. Tömör korongot kemény anyagokhoz és finomabb megmunkálás esetén, a ritka szemcsézetűt pedig nagyoláshoz és lágy anyagokhoz használjuk.

A köszörűkorongok alakja: A különféle alakú szerszámok köszörüléséhez megfelelő alakú köszörűkorongra van szükség. A korongok alakját a szabvány római számmal jelöli. így pl. a sima korongokat I-IV-ig. a csapos korongokat V-X-ig, a tányér alakú korongokat XI-XlV-ig stb. 

koszoru09.jpg

Különféle alakú köszörűkorongok

A korongok szabvány szerinti jelölése: A korong teljes megnevezésének a következőket kell tartalmaznia: a típus nevét, a méreteket, az alak jelét, a szabvány számát és a minőség jelet. A minőségi jel magába foglalja a szemcse minőségének betűjelét, a szemcse nagyságát jellemző számot, a kötéskeménység betűjelét, a tömörségre utaló számot és a kötőanyag betűjelét.

A köszörűkorong felerősítése
A zavartalan köszörülés előfeltétele, hogy a korong szakszerűen legyen felszerelve. Szerelés előtt meg kell győződni a korong épségről. Ha a korong ép, akkor fémmel megütve csengő hangot ad, ha pedig repedt, tompa hangjáról könnyen felismerhető. A korong furatát szerelés előtt fehérfémmel vagy ólommal úgy kell kiönteni, hogy a bélés belső furata a tengely átmérőjével megegyezzen. A korong könnyen, de lehetőleg kotyogás nélkül legyen feltolható a tengelyre.

koszoru08.jpg

 A köszörűkorong felerősítése

A tengelyre a korongot két egyforma felfogótárcsa közé kell befogni. A két tárcsa belső oldalán megfelelő helyet alakítottak ki a korong számára, és így csak a peremek között szorít. Fontos, hogy a két tárcsa pereme egyforma átmérőn szorítson, mert ellenkező esetben a korong feszül, s ez a feszítőerő köszörülés közben kőrobbanást okozhat. A felfogótárcsa átmérőjének legalább akkorának kell lennie, hogy a korongot fél átmérőig befogja. A korong egyenletes nyomásának biztosítása érdekében a felfogótárcsák alá mindkét oldalon kartonlemezt kell helyezni. Felfogás után a csavaranyát óvatosan meg kell húzni. Ha a meghúzás után a korongot megütjük, tisztán csengő hangot kell adnia.

A tengelyre szerelt korongot ki kell egyensúlyozni. A leggondosabb vizsgálat és szerelés esetén is előfordulhat, hogy a korong megsérül. Ezért használat előtt az üzemi fordulatszámmal forgassuk meg.  (folytatjuk)

Forrás: Simon Sándor Fémipari alapképzés (1976.) című nagyszerű tankönyve, mely a kiadása óta eltelt évtizedek dacára is megőrizte mindazon tudás aktualitását, melyre a barkácsműhelyben szükségünk lehet.

   Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is. 
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.

 

 



Kövess a Facebookon

Hirdetés

Furdancs

blogavatar

Ez az oldal azoknak szól, akiket érdekel, hogyan működnek a minket körülvevő dolgok. Azoknak, akik tudják mire valók a szerszámok, vagy legalábbis szeretnék megtanulni. Azoknak, akik úgy gondolják, az emberré válás fontos alkotóeleme hogy magunk oldjuk meg a felmerülő problémákat. Mottónk: Nem azért másztunk le a fáról, hogy a fotelben ülve várjuk a szerelőt...

Hirdetés

Szeretjük

szineslogo.png
Kapanyel.png

Hirdetés

Feedek

Reblog

Utolsó kommentek