AJÁNLÓ
 
05:00
2016. 01. 11.
Tekintve, hogy majdnem minden marad a régiben és a Furdancs dübörög tovább, nem szeretnénk bő...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2016. 01. 11.
A csavarok a legelterjedtebb gépelemek. Felhasználásuk szerint vannak rögzítő csavarok...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2016. 01. 11.
A játékkatonákat mindenki szereti, mert a kézbe fogható maketteknek van egyfajta, gyermekkorba...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2016. 01. 11.
Az átlagnál több olvasói reakciót kapunk az elektromos szerszámok bemutatására válaszul,...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2016. 01. 11.
Néha-néha még be kell gyújtani, de már látjuk a fűtési szezon végét. Nem hagyjuk...
A bejegyzés folyatódik
Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Ha egy munkadarabba furatot készítünk, a forgácsolóerő forgatónyomatéka a munkadarabot forgatni akarja. Kis átmérőjű fúrók esetében kézzel tudjuk tartani a munkadarabot, nagyobb átmérőjű furatok készítésekor azonban már nagyobb erő kell a megtartáshoz.

befogas05.jpg

Bizonyos átmérőn túl már nem is lehet kézzel ellentartani. Ilyenkor a munkadarab hosszát valamilyen segédeszköz segítségével növeljük (sikattyú, párhuzamszorító).

Annak megítéléséhez, hogy milyen határig tudjuk a munkadarabot kézzel tartani, tekintetbe kell venni azt is, hogy ha a forgács a csigafúró hornyaiban megszorul, olyan nyomatékkal kapja el a munkadarabot, hogy kézzel nem tudjuk visszatartani és az így megforgatott munkadarab könnyen kézsérülést okozhat. A fúrási mélység növekedésével növekszik a fúró megszorulásának veszélye is. Ha mély lyukat fúrunk, már kisebb furatmérőnél is ajánlatos a munkadarab rögzítése. Néha elégséges az is, hogy egy ütközővel akadályozzuk meg a munkadarab elfordulását.

furo07.jpg

Ütköző alkalmazása

A munkadarabot gyakran gépsatuba fogjuk be, ez gyors darabcserét tesz lehetővé.

1furo01.jpg

Gépsatu

A munkadarab jó és biztos leszorítására állandóan ügyelni kell. A rosszul leszorított munkadarabot a szerszám felrántja, ha a fúró átér.

befogas01.jpg

Ilyenkor a munkadarab kiszabadul a szorításból, a fúróra fűződik, vele együtt forog és súlyos balesetet és törést is okozhat.

1furo02.jpg

A helytelen befogás következménye

Ha a hengeres munkadarab tengelyirányában, a henger középvonalában kell a lyukat fúrni, akkor a befogásra legalkalmasabb egy, a főorsó középvonalában leszorított központos hárompofás tokmány. Ha pedig a furatot a hengerre merőleges irányba kell a középvonalon átfúrni, akkor prizmát vagy prizmabetétes központos gépsatut alkalmazunk.

1furo03.jpg

Fúrás prizmában

A munkadarab felfogásakor a pontozás helyének mindenkor össze kell esnie a fúró tengelyével. Ha a munkadarabot rögzítjük, akkor a beállítást előzőleg kell elrögzítünk s úgy fúrunk. Kisebb  munkadarabokat sikattyúban rögzítünk és úgy fúrunk. Gondoskodni  kell a munkadarab  jó felfekvéséről, mert már kis eltérés esetén is ferde lesz a furat.

furo06.jpg


A munkadarab befogása sikattyúba

Forrás: Simon Sándor Fémipari alapképzés (1976.) című nagyszerű tankönyve, mely a kiadása óta eltelt évtizedek dacára is megőrizte mindazon tudás aktualitását, melyre a barkácsműhelyben szükségünk lehet.

   Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is. 
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.



Kövess a Facebookon

Hirdetés

Furdancs

blogavatar

Ez az oldal azoknak szól, akiket érdekel, hogyan működnek a minket körülvevő dolgok. Azoknak, akik tudják mire valók a szerszámok, vagy legalábbis szeretnék megtanulni. Azoknak, akik úgy gondolják, az emberré válás fontos alkotóeleme hogy magunk oldjuk meg a felmerülő problémákat. Mottónk: Nem azért másztunk le a fáról, hogy a fotelben ülve várjuk a szerelőt...

Hirdetés

Szeretjük

szineslogo.png
Kapanyel.png

Hirdetés

Feedek

Reblog

Utolsó kommentek