Minden más a reszelésről
2015.11.23. 05:00 | Tákolmányi 0 Komment
A reszelők megóvása: A reszelőket mindig a satu jobb oldalára kell helyezni, de egymásra dobálni nem szabad, mert a fogak kitöredezhetnek. A munkahelyen ne helyezzünk el több reszelőt, mint amennyire szükségünk van. A reszelőt óvjuk meg minden erőszakos behatástól, ütődéstől, leejtéstől.
Piszkos reszelőt soha ne helyezzünk a szerszámfiókba. Fordítsunk gondot a reszelő tisztogatására. A simítóreszelőket a fogak között maradt forgácstól reszelőkefével gyakran tisztítsuk meg. Rajztűvel ne próbálkozzunk, ez mindenképpen helytelen és káros is, mert az edzett rajztű a fogakat eltompítja. A reszelőkefével csak a felső vágás irányában húzó mozgással keféljünk, nehogy a reszelő gyorsan eltompuljon. A reszelőfogak közé erősen beszorult forgácsokat leélezett lemezcsíkkal a felső vágás irányába távolítsuk el
A reszelőforgács eltávolítása lemezcsíkkal
Vigyázzunk arra, hogy reszelés közben a reszelő edzett munkadarabot és egyéb kemény részeket ne érintsen, mert használhatatlanná válik. Reszelés előtt ellenőrizzük a munkadarab keménységét. A megengedettnél nagyobb keménységű anyagot reszelővel ne munkáljunk meg. Felhevített vagy izzó munkadarabon reszelővel ne dolgozzunk, mert a reszelő kilágyulhat.
A reszelés gépesítése
A termelékenység növelésére villamos vagy pneumatikus hajtású kézi reszelőket használunk. Süllyesztékek, síkok, élek, alakos felületek és hornyok reszeléssel való megmunkálására forgó, alakos reszelővel ellátott készülék, a kézi reszelőgép használható.
Kézi és állványos reszelőgép
Az állványos reszelőgép tulajdonképpen a kézi reszelés technikáját gépesíti. A reszelő függőlegesen mozog, a munkadarabot kézi erővel nyomjuk hozzá. A reszelő pontos, függőleges mozgatását a gép megfelelően kialakított vezetéke biztosítja. A lökethossz és a reszelés sebessége a munkadarab nagyságának, alakjának és anyagának megfelelően szabályozható. Az állványos reszelőgép asztallapja szög alatt beállítható, ez lehetővé teszi a munkadarabok szög alatt hajló felületeinek reszelését is. Az állványos reszelőgéphez gépi reszelők készülnek, amelyek csúcsban végződnek és befogásra alkalmasak.
Forgó reszelők alkalmazási példái
Baleseti lehetőségek reszelés közben
Reszelés közben elsősorban a gondatlanság és felületesség miatt fordulhatnak elő balesetek. Elkerülésük végett a következőket kell figyelembe venni:
- Nyél nélküli vagy a nyélre rosszul illesztett reszelőt soha ne használjunk, mert kezünk, sőt arcunk is megsérülhet. A reszelőnyélben a reszelőtüske szoros illeszkedését a munka megkezdése előtt ellenőrizzük.
- Hasadt vagy kötöződróttal megjavított nyelű reszelőt ne használjunk. Ilyen szerszám a reszelést megnehezíti, és könnyen okoz kézsérülést.
- Reszeléskor mindig ügyeljünk a szabályos egyenes tartásra és karmozgásra. Helytelen testtartás következtében a gerincoszlop és a vállak elferdülhetnek, a mellkasi szerveket megerőltethetjük.
- Ha a reszelőt a fogazási határon túl toljuk, az megcsúszik, a reszelőnyél nekiütközik a munkadarabnak és a nyél meglazul a tüskén. Visszafelé húzáskor pedig a reszelő kicsúszik a nyélből, szára a magasba lendül és arcunkon sérülést okozhat.
- Ha a nyél nélküli reszelő leesik, hegyes tüskevége a lábat megsértheti.
Forrás: Simon Sándor Fémipari alapképzés (1976.) című nagyszerű tankönyve, mely a kiadása óta eltelt évtizedek dacára is megőrizte mindazon tudás aktualitását, melyre a barkácsműhelyben szükségünk lehet.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek