Tesla vs. Edison
2015.08.26. 05:00 | Tákolmányi 3 Komment
Nikola Tesla népszerű és némiképp misztikus alak a mai ember szemében. Az irodalom és média számos műve az Igazi Feltalálót személyesíti meg személyében és ezzel más Igazi Feltalálók is egyetértenek. Például a Tesla autómárka atyja, Elon Musk. Filmek tucatjaiból köszön vissza rejtélyes kutatásainak vélt vagy valós eredménye, általában villámokat szóró eszközök képében.
Most életének egyik leghíresebb epizódját, a Tesla vs. Edison csatát elevenítem fel. A tét nem kevés, melyik áram táplálja a világot továbbiakban, AC vagy DC? Máig találkozhatunk az eset ihlette kulturális utalásokkal pólókon, rajzokon, még filmben is felbukkan (Murdoch nyomozó rejtélyei). Illusztrációkat is ennek szellemében válogattam.
A személyes párharc nem új keletű, gyökereiben a konkrét piaci verseny mellett egy régi sérelem is rejtőzött. Edison az egyenáramú gépek fejlesztése után nem fizette ki Teslának a tréfából felajánlott ötvenezer dolláros munkadíjat. Ilyen humora volt ennek az Edisonnak.
Edison igazi nagyragadozó volt a tudomány világában, vagy inkább hiéna. Amellett, hogy létező találmányaiból szerzett tőkéjéből iparosította a feltalálás tudományát (ez nem baj) és saját neve alatt szabadalmaztatta az eredményt, nem habozott "meríteni" kortársai még nem jogvédett szellemi termékeiből. Így járt az akkor alkalmazottjaként dolgozó Tesla is. Ő nem volt ennyire rámenős életében, a rádió feltalálásának dicsőségét is csak halála után állapította meg a bíróság. Tehát Tesla, nem Marconi.
Egyik szorítóban: Tesla a "világ egyik legjelentősebb és leghíresebb tudósa és feltalálója, tevékenységét elsősorban az elektromosság, mágnesesség és gépészet területén fejtette ki. Több fontos elméleti és gyakorlati részecskefizikai és gravitációs kutatáson kívül a nevéhez kötődik a többfázisú villamos hálózat, a váltakozóáramú motor, az energia vezeték nélküli továbbítása, az energiatakarékos világítás, a távirányítás, a nagyfrekvenciás elektroterápiás készülékek, a napenergia-erőmű és más megújuló energiaforrással működő berendezések, valamint a rádió feltalálása is." - írja a WIKI.
Ellenfele pedig: Thomas Alva Edison. A legszorgalmasabb feltalálónak tartják, mivel 1093 szabadalom kapcsolódik a nevéhez. Nem mindegyik találmánya teljesen új, néhányat munkatársai ötleteiből fejlesztett tovább. Volt olyan négyéves időszaka, amikor 300 találmányt jelentett be, vagyis ötnaponta egyet.
A fonográf, szénszálas izzó mellett nevéhez fűződik a Motion Picture Patents Company cég létrehozása is, mely a kor 9 legnagyobb filmstúdiójának tömörüléséből született meg (közismert nevén az Edison Trust). Hangosfilmmel is kísérletezett. Azért lett a filmgyártás későbbi központja Hollywood, mert Edison cégének monopolhelyzete miatt az alakuló filmstúdióknak nyugatra kellett költözniük, saját birodalmuk létrehozására.
Mikor elérkezett az idő szabványosítani a lokális, egymással nem csereszabatos elektromos hálózatokat, Westinghouse (ez a név ismerős a Terminatorból) cége a váltakozó áramot, míg Edison a könnyebben előállítható egyenáramot preferálta. Tesla ekkor Westinghouse színeiben dolgozott, lényegében az ő fejlesztését használta a technológiai vállalat. A kérdést szakmai vita helyett reklámkampánnyal és nyilatkozatháborúval próbálták eldönteni.
A jövő elektromos energiatovábbításának párharcát eldöntő reklámkampányt Edison (a dezinformáció és lejáratás mellett) kóbor kutyák és egy elefánt nyilvános leölésére alapozta. Ezzel kívánta bizonyítani a váltakozó áram halálos veszélyeit. Akkoriban nem kukoricáztak a kóbor állatokkal, de ez még ott is kiverte a biztosítékot és többen halálbüntetést követeltek Edison fejére. Ezt stílszerűen akár villamosszékkel is végrehajthatták volna, amit szintén Edison mérnökei találtak fel. Tudomány a humanizmusért...
Végül az 1900-as évek elején a veszteségmentesebben továbbítható (először 25 Hz, majd 1950-től a mai 60 Hz frekvenciával üzemelő) váltakozó áram győzött, bár az addig kiépített egyenáramú hálózatok még sokáig üzemeltek.
Természetesen ez az írás az esemény felszínét kapargatja csak, inkább a popkulturális vonatkozásokra igyekeztem rátapintani. Akit mélyebben érdekel a téma, bátran írja a keresőbe: Tesla vs. Edison
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek