Falszigetelés fúróval
2014.11.11. 10:00 | Thoreau 0 Komment
Itt a Furdancs blogon már volt szó az ingatlanok nedvesség elleni szigeteléséről, és arról is írtunk korábban, milyen egészségügyi problémákat okozhat a huzamosan nedves, penészes falu lakás. Az ilyen problémák persze általában az ingatlan építésekor elkövetett technológiai hiányosságok következtében jönnek létre. A 30, 50 vagy akár 100 éve épült épületek esetében a fal és az alapok közti szigetelés hiánya szinte biztosan problémákat okoz, amihez még az elmúlt években - a szokásosnál szélsőségesebb időjárás következtében - a belvíz és a helyi vízkárok is hozzájárultak. A talajból érkező, onnan a falak kapilláris rendszerén felszívódó nedvesség pedig a legveszélyesebb az épületek számára.
A nedvesség által szállított sók a fal felületi rétegeiben a nedvesség elpárolgása miatt kikristályosodnak és térfogatunk a többszörösére nő, ezzel jelentős károkat okozva a bevonatokban, a vakolatban, vagy akár magában a tégla szerkezetében is.
A nedves falfelületek és az ezeken megjelenő penészgombák bizonyítottan élettanilag is károsak a huzamosabb tartózkodásra szolgáló terekben. Ez számtalan légúti- és asztmás megbetegedésért, allergiás tünetekért épp úgy felelős lehet mint komolyabb gyulladásos megbetegedések előidézéséért. Sokan nem is gondolnak arra, hogy a folyamatos orrdugulás, vagy épp a náthás, megfázásos tünetek nem másra, mint az otthonukban található penészedésre vezethetőek vissza! Mert sajnos a penészedés nem minden esetben látható. A számtalan, épületekben előforduló penészgomba között találunk olyanokat, amelyek színe fehér, tehát a festett falon nem feltűnő, de olyat is, amely a vakolatban, vagy épp a tapéta alatt szeret élni. Ha utána nézünk a neten találhatunk épp elég orvosi oldalt, ahol egészen megdöbbentő betegségek kialakulási okai között jön elő a penészes falak között töltött idő. Az egészségromláson kívül további gondot okoz, hogy a nedves fal jó hővezető, vagyis rossz hőszigetelő, így a fűtési költség is folyamatosan magasabb lehet az optimálisnál.
A hiányzó nedvesség elleni szigetelés szerencsére a legtöbb esetben utólag is pótolható. A továbbiakban bemutatott SikaMur®-InjectoCream-100 rendszer ezt a hiányzó szigetelést hivatott pótolni. Bár ez a fajta - a fal anyagába szigetelő réteget bejuttató, azt gyakorlatilag egy sávban impregnáló - falszigetelés jó ideje ismert, a folyamatosan fejlődő szigetelőanyagok használatával a korábbiaknál jóval meggyőzőbb eredményt érhetünk el.
És bár igaz, hogy ezt a technológiát zömében profi vállalkozók használják, de mint látni fogjuk igazából nincs akadálya a házilagos kivitelezésnek sem. Néhány eszközre persze szükségünk lesz, mint például a szigetelő anyagot a falba fúrt lyukakba bejuttató injektor. Mivel ez a termék kis "adagokban" van kiszerelve, így erre egy jobb minőságű kézi szerszám is megfelel, ilyet be tudunk szerezni.
Nézzük tehát:
Hol alkalmazzuk?
Ez a technológia szinte minden falazattipus esetében működik, hatékony megoldás a talajnedvesség elleni szigetelésre:
- Tömör téglafalak
- Üreges falak
- Vályog falazatok
- Szabálytalan formájú kőfalak és
- zúzottkő-töltésű falak, stb.
Hogyan kivitelezzük?
1. lépés:
Távolítsuk el a szegélyt/lábazati borítást és/vagy a vakolatot, hogy feltárjuk a szigetelendő alapfalazatot.
2. lépés:
A rendszer előírásai szerint egymástól 12 cm-re, 12 mm átmérőjű lyukakat kell fúrni vízszintes irányban. A lyukakat közvetlenül a vízszintes habarcshézagba fúrjuk, lehetőleg közel az alaptesthez! Szabálytalan kőfal esetében a lyukak összefüggő vonalat alkossanak!
3. lépés:
Helyezzük be a SikaMur®-InjectoCream-100 pisztoly injektáló csövét az előre kifúrt lyuk teljes mélységébe. Kezdjük el az anyag bejuttatását. A csövet folyamatosan kifelé húzva töltsük ki a lyukat. A kitöltött lyukakat célszerű valamilyen Sika habarccsal (pl. Sika Minipack®) ledugózni.
4. lépés:
A még nedves, de már alulról leszigetelt falszakaszok gyors kiszárítását végezzük el a SikaMur®-Dry falszárító habarcs felhordásával
Hogyan érhetünk el tartós eredményt?
- Biztosítsunk megfelelő szellőzést a falak kiszáradásához.
- Győződjünk meg róla, hogy az elkészített vízszigetelés csatlakozik-e az új padló vízszigeteléséhez. Amennyiben nincs vízszigetelés, hordjunk fel vízzáró habarcsot
- (pl. Sika Minipack® vagy Sika 110HD®) (2), ami a padlóra fedjen rá 5-10 cm szélességben, a falon pedig nyúljon túl az elkészített szigetelő rétegen.
- Készítsük el az új vakolati réteget SikaMur® légpórusos falszárító habarcs (3) segítségével a gyorsabb száradás és a sók megkötésének érdekében (SikaMUR nélkül egy 25 cm vtg fal kb. 9 hónap alatt száradna ki).
- A kifúrt lyukakat zárjuk le egy megfelelő habarccsal pl. Sika Minipack®.(4)
- A fal külső részét vonjuk be Sikagard®-703 W homlokzatimpregnálóval.(5)
A felújítási munkák elengedheteten része a falak szárazságának biztosítása. A falakat érő nedvességkárok elleni harcban legyen Ön is professzionális harcos a SikaMur® rendszerrel felfegyverezve!
Az alábbi youtube videó bemutatja a fent vázolt technológiát, természetesen kérdés esetén további segítséget kaphat a Sika munkatársaitól!
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek