Lakópark az ágak között
2014.11.12. 05:00 | Tákolmányi 0 Komment
Tavasszal készítettem egy mesterséges odú prototípust, mert rengeteg madár megfordul a kertünkben. Meg sem próbálkoztam Thoreau dizájn-madárházának igényességével kimunkálni a faházat, mert (ide eredetileg egy jól hangzó magyarázat került, de inkább legyünk őszinték) béna vagyok ilyen finom munkához.
Összeróttam tehát azzal az ígérettel, hogy majd tökéletesítem, mikor érdeklődést látok iránta a kis szárnyasok részéről. Nem láttam nyáron madármozgást a környékén, mikor azonban tüzetesen szemügyre vettem a napokban, egy igazán kényelmes kis fészket találtam benne. A lakásfoglalók rejtetten költöztek be.
Ez új lökést adott madárbarát terveimnek. A Nagy készletkisöprés alkalmával többek között a Madárbarátok könyve kötetet is beszereztem. Igazán hasznos könyv. Megtudtam, hogy a régi fészket ki kell takarítani belőle ősszel, mert nem szívesen költöznek be régi, összelapult és szennyeződött apartmanba a következő fészkelés alkalmával. A szállodában is kapunk új, lehetőleg féregmentes ágyneműt.
A kockaformára épített régi fészek
Télen szívesen meghúzódnak egy szélvédett helyen - a madárnak is aludnia kell valahol - így még nem késő menedéket készíteni. A könyv útmutatásait követve egy "B" típusú, széncinegére méretezett faházat terveztem. Aztán inkább még kettőt, mert az enyhe tavalyi tél miatt elszaporodtak a bőséges étkezést biztosító a rovarok, nyomukban pedig a cinegék is.
Mi? Igen, ti!
Az Interneten sokfelé és a madárbarátos könyvben részletes mérettáblázatokat és tanácsokat kapunk odúépítéshez. Lényeg, hogy vastag faanyagból, némi felületkezeléssel, időjárásálló kivitelben készítsük el. A kör alakú nyílás mérete meghatározza, milyen madarakat látunk szívesen. Ezek 32 mm átmérőjűek, elvileg széncinegére méretezve, de gondoltam a harkályokra is egy nagyobb házzal.
A házakat egymáshoz csavaroztam, hogy csak egyszer kelljen létrára mászni (minimum két méter magasra, macskák által elérhetetlen helyre tegyük).
Lakótelep, Szomszédok, Vágási Feri épp beszáll az Internetbe, Julcsi pedig csak nézi...
A felerősítéshez a Hilti-szalag optimális megoldás. Fiatal fára erősítve hagyhatunk kis lógást, hogy a törzs átmérőjének növekedését ne akadályozza. Másrészt tartósabbnak tűnik, mint a drótozás és nem is rozsdásodik.
Az igazán egyszerűen, olcsón elkészíthető mesterséges odúk és madáretetők odavonzzák a színes kis állatok sok faját. Jó szórakozás megfigyelni őket - meglepően szelídekké válhatnak idővel - de a kártevők elszaporodását is gátolják valamelyest. Megérdemlik a koszt-kvártélyt a fagyos hónapokra.
És még egyszer a végeredmény
Nem adtam építési útmutatót, hiszen tömegével találni témába vágó weboldalakat, illetve még egyszer a Madárbarátok könyvét, melyből könnyen kimazsolázhatják az odaillő terveket. Sok sikert az építkezéshez!
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek