A hét műtárgya: a lombseprű
2014.10.23. 05:00 | Tarrasque 1 Komment
Az őszi avarhullással együtt jár néhány speciális szerszám. A lombfúvókról már volt szó korábban. Akkor a cikk után a kommentek már-már a luddizmusba csaptak át, jó csomó ellenérvet sorakoztattak fel az olvasók a lombfúvóval szemben:
-
nem hatékony
-
hangos
-
büdös
-
pont a fújó funkció a felesleges, csak a szívás és az aprítás jó benne
Ezekkel bizonyos fokig egyetértek, bizonyos fokig nem (az akkus lombfúvó, amit kipróbáltam, nem volt sem zavaróan hangos, sem büdös, ugyanakkor egy benzinesről mindkettőt el tudom képzelni), de az előtt a felvetés előtt mindenképpen meg kell hajolnom, hogy fura, hogy a lombfúvóról volt már cikk, de a lombseprűről még nem. Ezt pótoljuk a mai napon.
Ez tehát egy lombseprű:
Érdemes megfigyelni, hogy a lombseprűk fogazata általában kicsit íves, és hajlékony.
Közeli rokona a gereblyének:
A lombseprűt arra használják, hogy a kertben elhullott faleveleket, kisebb ágakat és gallyakat összehúzzuk egy kupacba. Gereblyével is szoktak ilyet csinálni, de az alkalmasabb földmunkára, egyengetésre, rögök széttördelésére, mivel a levelek könnyen felszúródnak a fogakra, és eltömítik a nyílásokat.
A lombseprűk feje a hatékonyság miatt elég nagy, egy virágágyásban nem lehet vele dolgozni. Erre való a kisméretű lombseprű, amit a szűk helyekre terveztek (temetői lombseprűnek is hívják):
A lombseprűk nyele hagyományosan fa, de ma már egyre gyakoribb a műanyag nyelű is, ami lehetővé teszi a teleszkópos és az univerzális, cserélhető fejű kivitelt is (ezek egyes gyártók termékcsaládjában több fejhez használható nyelek):
Az összegyűjtött leveleket lehet kézzel is zsákokba gyömöszölni, de választhatunk célszerszámot is hozzá, bár elképzelhetőnek tartom, hogy nem véletlenül nem terjedt el:
Ha esetleg a kert mérete miatt a sepregetés a Furdancs blog olvasásának a rovására menne, begyorsíthatunk egy tologatós gyűjtővel:
Ez videón nézve rendkívül hatékony:
Ebből persze van gép után köthető, ipari kivitel is:
A motoros eszközök esetében persze időt kell szánnunk arra a művelet végén, hogy az avarból kiválogassuk a mókusokat és a mindenféle apró, félig már alvó rágcsálót. Ezeket tavaszig nyugodtan tarthatjuk gyermekünk babaszobájában, vagy a kamra polcán egy alkalmatos, avarral bélelt ládikóban.
És ahogy azt a lombfúvós cikk kommentjeiben írtam, a kövön borzasztó hangot ad ki a lombseprű (a viakoloron pedig nem szereztem vele sok sikerélményt), ezért ott erős sörtéjű seprűt érdemes használni:
Tényleg szerethető, szép tárgy a lombseprű. Úgyhogy a végére két nagyobb kép, amin látszik, hogy mennyi tervezési munka van ezekkel a szerszámokkal:
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek