Fémipari alapok: a harapás
2015.06.01. 05:00 | Tákolmányi 0 Komment
Harapás az a művelet, amikor kis keresztmetszetű anyagot (huzalt, szegecset stb.) két egymással szemben dolgozó vágóéllel választjuk ketté.
A harapás jellemzője, hogy a két oldalról egymással szemben ható ék alakú vágóéi végzi az anyag elvágását. A harapást úgy is értelmezhetjük, mintha két laposvágó egymással szemben egyszerre támadná meg az anyagot. Ennek megfelelően a két vágóéi ékszöge kb. 60°.
A harapás elvén a következő szerszámok működnek:
Harapófogó. Mindenféle huzal lecsípésére, megfogására használt kéziszerszám. Fejrésze köríves, a szájrész keményre edzett, és a harapó vágóélei 60°-ra köszörültek.
Csípőfogó. Legfeljebb 3 mm vastag huzal lecsípésére használható. A jobb hozzáférhetőség céljából fejrésze kissé laposan ívelt, a csípőélek keményre edzettek és élesre köszörültek.
Harapófogó és csípőfogó
Emeltyűs csípőfogó. Az emeltyűs áttétellel 2...3 mm átmérőjű kemény huzalokat és 5 mm vastagságig lágyabb anyagokat lehet vele elcsípni.
Csapszegvágó. Vastag huzalok, kiálló csapszegek stb. lecsípésére alkalmas. A hosszú fogantyú kétszeres áttétellel vastagabb anyagokat minden nagyobb erőfeszítés nélkül kettéválaszt. A csapszegvágó nagysága szerint a vágható anyag legnagyobb átmérője 6, 9, és 15 mm.
Emeltyűs csípőfogó és csapszegvágó
A harapást géppel harapótárcsa segítségével is elvégezhetjük. A harapótárcsa két egymással szemben forgó tárcsa, amelyeknek megfelelően kialakított és keményre edzett élei között toljuk át az elvágandó anyagot. Az egyik tárcsa tengelye rögzített, a másiké állítható, így a gép különböző vastagságú és keménységű anyagok harapására alkalmas.
Harapótárcsa
Forrás: Simon Sándor Fémipari alapképzés (1976.) című nagyszerű tankönyve, mely a kiadása óta eltelt évtizedek dacára is megőrizte mindazon tudás aktualitását, melyre a barkácsműhelyben szükségünk lehet.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek