Mindenkinek legyen tyúkja!
2015.03.03. 05:00 | Thoreau 0 Komment
Pontosabban nem is csak egy tyúkja, hanem akár egy teljes baromfiólnyi szárnyasa is. Mert a tyúk jó, abból lesz a tojásrántotta és a rántottcsirke, sőt, a tyúkhúsleves is. A városi tyúktartás valódi probléma manapság. Sokan vannak, akik egy fárasztó nap végén megérkezvén belvárosi vagy lakótelepi lakásukba, azzal szembesülnek, hogy az ott tartott baromfiak megint szerteszét kóboroltak a szobákban, vagy akár az egész emeleten. Ilyenkor a megvadult szárnyasok összeterelgetése mindig szegény tyúkgazdára vár. Sajnos mindez idáig nem volt kellően urbánus, ugyanakkor a tyúkok számára is elfogadhatóan trendi de mégis lakályos tyúkketrec a piacon.
Azonban egy tavaly őszi pályázat gyökeresen megváltoztatta ezt a helyzetet.
A DESIGN TYÚKÓL - Urbánus csirke házat keres
szlogennel bíró pályázatot a szolnoki Aba-Novák Kulturális Központ Nonprofit és Közhasznú Kft. mint kiíró, a Design Terminál szakmai támogatásával hirdette meg.
A versenyre egész sok pályázat érkezett, ezek a kiíró honlapján mind megtekinthetőek. Miután egy tervezői pályázatról van szó, maguk a pályamunkák is igazán művészi színvonalúak, az oldalon pdf formában megtekinthetőek, érdemes is végigböngészni, némelyik kész költemény.
Mi most néhány tervet emelünk csak ki a legjobbak, pontosabban a számunkra leszimpatikusabbak közül:
A fődíjat György Kata 'HeNxagon' terve kapta:
Ez egy meglehetősen jól variálható építmény, ráadásul - legalábbis elméletben - a keletkező hulladék újrahasznosítását is megoldotta a tervező.
Szintén tetszetősek az alábbi elképzelések is:
Dr. Ónodi Gábor munkája:
Horváth Lili terve:
Keller Ferenc 'Combo' pályamunkája:
Nagy Gábor terve:
Tóth Adrienn munkája is elemekből építkezik:
A fenti tervek megegyeznek abban, hogy mind meglehetősen jól variálható, a szárnyasok számának, méretének függvényében alakíthatóak. Tervezésükkor gondoltak a különböző időjárási és hőmérsékleti viszonyokra, és a tyúkok igényeire is. Mindegyiknál megoldották az árnyékolás kérdését, és a legtöbb pályamunkánál a tyúkok háza egyben a kertet is pótolja valamelyest, a ketrecek teteje, vagy más részei zöld növényekkel beültethetőek. Tényleg érdemes a honlapon megnézni a komplett pályamunkákat, sok egyéb kép mellett komoly elméleti magyarázatot is találunk a művekhez.
Természetesen egy ilyen verseny sem képzelhető el manapság raklapból készült alkotások nélkül, és az újrahasznosítás is fontos szempont.
Voltak a problémát máshogy megközelítő megoldások is. Ilyen volt például Hajmichael Ádám: „Ólháló” terve, amely a sokak által ismert virtuális farmokat (pl.: Farmerama) ötvözte a valódi csirkékkel, egy igen érdekes, bár némiképp futurisztikus elképzelésben.
Az ok, ami miatt végül is ez a verseny - ha kicsit megkésve is - de ide került a Furdancs blogra, nyilvánvaló. A fenti tervek remek ötletadók lehetnek minden barkácsolni szerető gazda számára. Ilyenkor, tavasszal amúgy is mindenféle tervvel telik meg a fúr-farag ember naptárja, különösen igaz ez a valamelyes 'farmer' vagy 'birtokos' jegyeket magukon hordozó alanyokra.
Most talán a tyúkok elhelyezésének sok fejfájást okozó gondját sikerül levennünk olvasóink válláról.
(A képeket a pályázat honlapjáról, illetve a pályamunkákból emeltük át.)
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek