Ötletpályázat: Időkripta
2014.05.19. 05:00 | Tákolmányi 4 Komment
2114-ben járunk. Az évszázada megírt DVD-k 90 éve olvashatatlanok, a tartós tej is rég megromlott. Blogunk hátrahagyott útmutatásai alapján tudósok kis csoportja hatol be a lezárt betonbunkerbe. A szerzők (béke poraikra) 2014. májusában zártak el és hagytak magára egy utókornak szánt, megrázó üzenetet. Olvasóink ötletei alapján konstruáltuk meg az energiaellátást, mechanikai túlbiztosítást, hogy biztosan működjön az időzítő szerkezet. Az óra 100. évre vált, a feszült figyelem közepette kivilágosodik a képernyő és a médialejátszón életre kel ez:
S milyen frappáns képzelettársítás nyomán választottam pont ezt a dalt? A lap alján kiderül!
Mindössze három éves okostelefonom egyre közelebb kerül, hogy a Szétszedtem! rovat következő alanya legyen, mikor egy satu és balta segítségével megnézem, mit forgat abban az okos agyában. Persze, nem a készülék tehet róla, hogy a legváltozatosabb helyzetekben (pl. kezemre mászott gyík fotózása) hagy cserben, hanem alacsonyra méretezett akkumulátora.
Gyík a XXI. századból
Végül elvetettem a destruktív ötletet, azonban felötlött az Alapítvány könyvek egyik szereplője. Hari Seldon matematikai módszerekkel jósolta meg a társadalom fontos változásait. Ómenjeit előre rögzített hologramjaiban időnként (talán évszázadonként?) az Időkripta épületében előbukkanva közölte az összegyűlt politikusokkal. Vajon az ő akkumulátora hogy bírta?
De felidézhetjük az Indiana Jones filmek ősi templomokban elhelyezett kőszerkezeteit is - ha tartós fogyasztási cikkekre gondolunk - melyek ezer év múlva is pompásan megsemmisítették a sírfosztogatókat, majd drámai effektekkel magukba omlottak. Ezek pont úgy a képzelet világában játszódnak, mint hogy egy mai akkumulátoros készüléket tíz év múlva is használni tudunk.
Egy szerény pályázat keretében játsszunk el a gondolattal, milyen technikai megoldásokkal tudnánk garantálni, hogy 100 év múlva, a megadott időpontban biztosan bekapcsolódjon egy áramkör. Adott az időzítőóra, mely hálózati feszültséghez kapcsolódik. Ez a táplálás nem stabil, időnként kihagyhat akár évekre is. Feladatunk alternatív eszközökkel, emberi beavatkozás nélkül 2114. májusáig megszakítás nélkül üzemeltetni a csekély fogyasztású időzítő áramkört. Kulcsszó az energiatárolás megoldása, de elfogadunk az időállóság, mechanikai problémák elleni védekezés, valamint vezérléstechnikai témában fogant írásokat is.
Hogy elkerüljük a megalomán megoldásokat, a rendelkezésre álló (elméleti) költségkeret pusztán tízmillió forint. További információ, hogy a környezet stabil. A nap süt, a szél fúj, nem tör ki vulkán és színesfém-tolvajok sem lopják el a berendezést.
Idő témában a Stirlic főcímdalánál jobbat keresve sem találni
Az ötleteket a furdancsblog@gmail.com címre várjuk június 10. éjfélig, minimum 500, maximum 1000 karakterben. Nem kapcsolási rajz mélységű leírásokat kérünk, de több legyen, mint néhány „Napcella a tetőre” jellegű mondat.
A beérkezett ötletek először a Furdancs.blogon jelennek meg, majd Facebook-oldalunkon, szavazás útján lesznek rangsorolva. A győztes könyvjutalomban részesül a Cser Kiadó jóvoltából. Hogy torok ne maradjon szárazon olvasás közben, a Popshop áruház ezt megfejelte egy karton Trooper sörrel. Az angol választási rendszerhez hasonlóan az egyetetlen győztes mindent visz (Csak egy maradhat!). A postaköltséget is mi álljuk.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek