Steadicam házilag
2013.04.22. 10:16 | MrFurdancs 0 Komment
Na jó, de mi a fene az a steadicam? Magamtól én sem tudnám megfogalmazni, úgyhogy megnéztem az úgynevezett Interneten. Ezt írja a Wikipédia:
A steadicam egy kamera-stabilizációs rendszer, amely kiszűri a kézikamerás felvételek során jelentkező rázkódásokat, így a rögzített kép olyan érzetet kelt, mintha a kamera a föld felett körülbelül másfél-két méteres magasságban „repülne”. Segítségével bonyolult kameramozgások érhetőek el, sínrendszerek és egyéb állványzat kiépítése nélkül. Filmes és televíziós környezetben is széleskörűen alkalmazott eszköz. Bővebben: Wikipédia |
Egy gyári steadicam így néz ki |
Bizonyára sokan láttátok a "Bolygó neve: Halál" című szuperprodukciót. A legenda szerint a film forgatása során több barkácsmegoldást is alkalmaztak a készítők. Az egyik ilyen az alábbi fotón látható kigyúrt hölgy (Vasquez) harcostársára szerelt fegyver (külföldiül: smartgun). Állítólag a rögzítőszerkezetet egy steadicam átalakításával hozták létre.
A másik ilyen érdekesség a filmmel kapcsolatban, hogy a kisbuszt, amivel a katonák kiszálltak a helyszínre, egy repülőtéri vontatóból alakították át. Aztán majd megmondjátok, hogy nem így volt. Ez az itt alul.
Na de eléggé elkanyarodtunk az eredeti iránytól. Egy gyári steadicam viszonylag drága ahhoz, hogy otthoni használatra beszerezzünk egyet. Egy teljes szett akár 2000 dollárba is kerülhet és nyilván vannak ennél drágább darabok is. Ettől függetlenül hobbifilmezés során is hatásos felvételeket lehet vele készíteni. Sok házi készítésű steadicam leírást és videót találtam az Interneten. Nekem az alábbi videóban látható tetszik a legjobban. Egyszerű, könnyen hozzáférhető anyagokból készül, és egész használhatónak tűnik. Ez nyilván nem a mellkasra szerelt változat, de a lényeget tudja. Az érdemi munka a harmincadik másodperc után kezdődik. Nézzük együtt!
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek