Zsenik otthon I.
2013.12.09. 09:02 | Tákolmányi 0 Komment
Mi csak álmodtunk róla, ők megcsinálták…
A kisipari készítésű, manuális kezelésű vagy CNC gépek alkotói igazi hősök, az ipari forradalom időszakának feltalálóihoz hasonló polihisztorok. A sorozatban látható szerszámgépek megkonstruálásához gépészeti-, gyenge- és erősáramú ismeretek szükségesek, a CNC-vezérlők felprogramozása is külön tudomány. Feltételez fémipari jártasságot összerakni és működésre bírni a berendezéseket, sőt, a megmunkálni vagy feldolgozni szánt nyersanyag viselkedését is illik tanulmányozni, legyen az bükkfa vagy törni szánt dió.
Kép forrása cnc.hu
Az egyedi gépek megtervezése, a cél megfogalmazása, összeszerelése, működésük tökéletesítése igazán alkotó folyamat, mely csak keveseknek adatik meg, de ők biztosan élvezik. E sorozatban ötletes kisipari berendezések közül szemezgetünk a világ minden tájáról.
Első alanyunk programvezérelt faeszterga a Youtube-ról.
A faesztergálás laikusok számára bonyolult és rettentően veszélyes dolognak tűnik. Nagyjából két perc kell a megvilágosodáshoz, hogy ez csak részben igaz és a következő fél órában igazi élményesztergálásra kerül sor. Minden további kísérletezés egy konkrét, megtervezett munkadarab kialakítására viszont ismét megacélozza önnön tudatlanságunkba vetett hitünket, mert általában nem úgy sikerül, ahogy azt elképzeltük. De ha nem is merészkedünk túl a hengernél bonyolultabb formák kialakításának reménytelen ösvényén, akkor is megfigyelhetjük, hogy sosem tudunk két egyforma darabot létrehozni. Oly sok buktató van, s oly pontatlan a kéz, mely a kést tartja.
Szóval, mit tegyünk, ha KÉT (vagy hatvanezer) ajtótartó famanót szeretnénk előállítani a minimális formai egyezés megfelelése mellett? Másoló- vagy CNC-eszterga a válasz. A videón látható, flexbe fogott körfűrészlap egy számítógép vezérelte bölcsőn nyugszik (bal oldalon láthatjuk a szorgalmasan dolgozó léptetőmotoros tengelyt).
A következő videón a körfűrész-eszterga manuális változatát látjuk a mester narrációjával. Nagyoló és másolóeszterga funkcióban működik, de köztünk legyen szólva, instabilitása mellett veszélyesnek is tűnik. A többkilós forgó munkadarabok és kézi körfűrész nászából származó gépeknél jobb ha követjük az óvatos taktikát: bekapcsoljuk, aztán arrébb megyünk.
Még egy adalék a kisipari szerszámgépekről. Tudomásom szerint termelő tevékenységet vállalkozás keretében csak gyári, tanúsítvánnyal ellátott gépekkel lehet végezni. Munkabaleseti statisztikákat kellene elemezni, hogy ez a jogszabály megalapozott-e, vagy szerszámgépgyártó-bérencek népesítik be a mindenkori parlament széksorait, így gátolván a kisipar elterjedését. Épp csak ki nem írják, hogy 20 millió forint beruházás alatt ne is kezdj vállalkozásba. Mindenesetre a hirdetésekben látott kisipari gépek zöme ránézésre rendelkezik mindazon védőfelszerelésekkel, amivel az amúgy silány, derékszöget hírből sem ismerő gyártók termékein is láthatunk.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek