A hét műtárgya: a furdancs
2014.02.13. 05:00 | Tarrasque 3 Komment
Reneszánszukat élik a kéziszerszámok. Amerikában komplett képzéseket tartanak hobbiasztalosoknak, elektromos fúrók helyett kézifúrókat, fűrészgépek helyett kézifűrészeket, csiszológépek helyett csiszolópapírt használva.
Nem véletlenül van az egyik legnevesebb szerszámgyártó kínálatában az alábbi pár szerszám:
(leevalley.com)
A fenti két szerszám és pár kiegészítő összértéke több mint 40.000 forint.
A furdancs U-alakú kézifúró. Használata egyszerű: a fúrószárat rögzítjük a csavaros befogatóban, ráhelyezzük a fára, az egyik kézzel erősen fogjuk a hátsó támasztékot, a másik kézzel pedig az U alakú nyél kinyúló részét forgatjuk körbe.
A furdancs használata rengeteg előnnyel jár:
- pontos, talán még az elektromos fúróknál is könnyebb a fúrt felületre merőlegesen tartani
- nem kell hozzá áram, akkumulátor
- halk – lehet mellette rádiót hallgatni, de akár az éjszaka közepén, a lakótelepi lakás második emeletén is használhatjuk
- fúrószár helyett használhatunk bittartót is, ezzel kompatibilissé válik a modern kiegészítőkkel is, lehet vele pl. csavart behajtani
- elnyűhetetlen – vannak 2-300 éves elektromos fúrók? Naugye.
Ezek mellett az előnyök mellett elhalványul az egyetlen hátrány: lassabb és gyengébb, mint egy elektromos fúró. Ráadásul valószínűleg ezt nem kéri kölcsön a szomszéd.
Furdancsot, az U-alakú kézifúrót már a XV. században is használtak, de a XIX. századra fejlődött ki az a változata, ami a mai kivitelekkel szinte teljesen megegyezett. Az évszázadok során folyamatosan az alap szerszámkészlet részét képezte:
Az utolsó kép egy 150 oldalas, 1816-ban készült szerszámkatalógus reprintjéből való, egy utazó kereskedő ez alapján vette föl a rendeléseket a mesteremberektől.
A fúrószárakat eleinte csavarral rögzítették, később a könnyebb használhatóság érdekében szárnyas csavart használtak, majd a mai fúrógépekhez hasonló, spirálmenetes tokmányt kaptak.
Már több mint 200 éve vannak racsnis furdancsok is, természetesen állítható iránnyal. Ez szűk helyeken nagyban megkönnyíti a munkát.
A forgatásra szolgáló markolat eleinte fix volt, majd elterjedtek a forgó nyelű kivitelek is. Ez a markolat – és általában a hátsó támaszték gombja is - gyakran értékes fa alapanyagból készült.
Adódik a kérdés, hogy mennyire hatékony a munka a furdanccsal: egyrészt erősebb, mint a másik elterjedt kézifúró, ami fogaskerekes áttétellel működik:
Másrészt az ún. Auger-fúró kialakítása olyan, hogy belevájja magát a fába, a furdancs nyomásához nem kell jelentős erőt kifejteni.
Néhány példa a speciális kivitelű furdancsokra:
Ezeknek a nyele még fából készült, fém merevítéssel.
Ennek a nyélkialakítása olyan, hogy egyszerre mindkét kézzel tudjuk forgatni.
Sarokfurdancs.
A fenti kép kedvcsináló egy a videóhoz (rákattintva megnyílik), amiből rengeteg mindent meg lehet tudni a furdancsokról (az első másfél perc csak bohóckodás): hogyan fúrnak Auger- és Forstner-fúrókkal, mire érdemes figyelni, ha használt furdancsot szeretnénk vásárolni, stb. Érdemes megnézni a második részt is.
A hét műtárgyait a Netszerszámtól kunyizzuk |
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek