A hét műtárgya: a ragasztópisztoly
2014.04.10. 05:00 | Tarrasque 0 Komment
Van élet a technokol rapidon túl.
Ez a szerszám egy dolgot tud, de azt nagyon: ragasztani. Gyerekjáték használni, a cső egyik végén bedugjuk a ragasztórudat, meghúzzuk a ravaszt, és a másik végén pedig kijön a megolvadt, folyékony ragasztó. A ragasztó a lehűlés után megszilárdul, és a megfelelően zsírtalanított felületen stabil kötést biztosít.
Ennek az eljárásnak a hagyományos tubusos vagy stiftes ragasztókhoz képest nagy előnye az, hogy nem csak a levegővel történő érintkezés váltja ki a reakciót, hanem a hőmérséklet nagy, akár 100-180 fokos mozgásából adódó halmazállapot-változás is.
A ragasztópisztoly további előnye még a precízebb adagolhatóság és irányíthatóság, emiatt a tisztább munkavégzés, valamint az, hogy ragasztópisztollyal nagységrendekkel több ragasztási munkát lehet elvégezni, mint például egy tubussal.
Mit kell tudni a ragasztópisztolyokról?
A formájuk általában pisztoly alakú, és a fejrésznél egy kihajtható támasztékkal rendelkeznek, hogy munka közben le lehessen tenni őket. A támasztéknál érdemes figyelni arra, hogy elég masszív legyen, mivel a pisztoly maga általában nagyon könnyű (max. fél kiló körül), ezért a tápvezeték könnyen elhúzhatja. Emiatt azok a pisztolyok, amik csak egy kis drótból hajlított lábbal bírnak, jó eséllyel baleseti veszélyforrássá válnak használat közben.
A pisztolyokat használat előtt melegíteni kell, típustól függően 2-10 percre van szükség az üzemi hőmérséklet eléréséhez. Használat közben kb. 10-50W körüli teljesítményt vesznek fel. Mivel a ragasztórúdak mérete szabványos, ezért a különbség a folyékony ragasztóanyag adagolási sebességében van.
A hőmérséklet illetve a leadott teljesítmény bizonyos modelleknél szabályozható, bár gyakran csak alacsony és magas fokozat között választhatunk. Ez nem csak a megolvasztott ragasztó mennyisége miatt fontos, hanem ha hőre érzékeny anyagot ragasztunk, nem mindegy, hogy éppen 120 vagy 170 fokos ragasztót csorgatunk rá.
Ahogy már írtuk, a ragasztópisztolyoknak nagy hátránya a tápkábel, mindig útban van, húzza a kezet, az ember meg lenne nélküle. Emiatt terjedőben vannak a vezeték nélkül is használható pisztolyok, általában pár ragasztórúd nyomható ki lecsatlakoztatott üzemmódban.
Ragasztórudat vásárolhatunk a pisztoly gyártójától, de széles a választék a ragasztógyártó cégek saját neve alatt futó kellékanyagaiból is. A hagyományos méret a 11mm * 200mm, de léteznek mini ragasztópisztolyok is, ezekhez 7mm * 100mm méretű rudak vásárolhatóak meg.
A ragasztó száradási ideje 10-60 másodperc között mozog. Amennyiben ennél több időre van szükségünk, hőlégfúvóval tarthatjuk olvadt állapotban.
Vannak speciális ragasztórudak is, például kifejezetten fához valóak:
Választhatunk dekor ragasztókat is, ezeket elsősorban nem két anyag összeragasztásához, hanem díszítő motívumok készítéséhez használják, ezért különböző színekben, akár csillogó változatban is kínálják a gyártók.
És végül két, többé-kevésbé rétegigényeket kiszolgáló pisztoly:
Nem is pisztoly, hobbi-felhasználásra, akkus:
Majdnem Hello Kitty-s:
A hét műtárgyait a Netszerszámtól kunyizzuk |
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek