A hét műtárgya: a hőlégfúvó
2013.10.17. 09:18 | Tarrasque 0 Komment
A férfiak hajszárítója.
Míg a hajszárítók percenként több mint 1000 liter levegőt fújnak ki, addig a hőlégfúvók csak 200-500 liter körül, úgyhogy ha a hajszárító fúj, akkor a hőlégfúvó csak lehel. Cserébe viszont akár 5-600 fokos meleget is tud, de a hőmérsékleti tartománya is ott kezdődik, ahol a hajszárítóé végződik, 50 fok körül.
Úgyhogy valójában nem is jó hajszárításra, arra ez való:
Mire használhatjuk a hőlégfúvót?
- Lakkok, ragasztók eltávolítására. A festett vagy ragasztott felületet rövid ideig melegítjük, majd egy spaknival lekaparjuk (a készletben árult hőlégfúvók gyakran többféle spaknit is tartalmaznak). Ha túl sokáig hevítjük, akkor viszont a festék elég, ilyenkor jobban jártunk volna, ha elő se vesszük a hőlégfúvót.
Ha az ablak lakkozását szeretnénk eltávolítani, akkor speciális, üvegvédő fejet kell használni, ami a hőt eltereli az üvegről:
A ragasztók felmelegítése sok esetben hasznos, az ipari használat mellett adódik az öntapadós matricák eltávolítása is. Fontos viszont odafigyelni arra, hogy nem csak az a ragasztó enged el, amire mi gondolunk, ha cipőt szeretnénk szárítani, akkor számoljunk azzal, hogy esetleg száraz, de klaffogó talpú cipőnk lesz. - Csövek hajlítására. A műanyag csöveket hajlítás előtt érdemes homokkal feltölteni, hogy ne törjenek meg. Ezután egy speciális, körbeölelő fejjel tudjuk a csövet egyenletesen melegíteni, majd a megfelelő szögben meghajlítani.
Normál fejet használva tágíthatunk is a csövek átmérőjén. - Forrasztásra. Természetesen nem elektronikai alkatrészek javítására kell gondolni, ott jelentős károkat tud okozni a hőlégfúvó nem túl precíz működési területe (bár vannak szűkítőfejek is), de ereszcsatornákat, fémcsöveket remekül lehet vele javítani.
- Zsugorításra. Speciális műanyagokat használhatunk egyrészt csomagoláshoz (átlátszó fóliát), másrészt csatlakozók, kapcsolódási pontok védelmére. A hőre lágyuló műanyag szépen ráfeszül, beborítja a csomagot vagy a vezetéket.
(globalspec.com)
- Szárításra. Alapvetően a festések száradásának meggyorsítására gondolunk, de ablakok és tükrök szárítására vagy páramentesítésére is praktikus, alacsony hőfokon.
- Olvasztásra. Elfagyott vízvezetékek vagy kerti csapok kiolvasztásához jól jöhet. Gázvezetéket viszont nem ajánlott hőlégfúvózni.
- Csavarlazításra. A beragadt/berohadt csavar felmelegítve könnyen eltávolítható.
- Még nem próbáltam, de az Színes ötleteken találtam, hogy létezik egy úgynevezett domborító por, aminek a használatához a vasalónál praktikusabb a hőlégfúvó.
Kreatív blogokban egyébként valóban gyakran találkozhatunk ezzel a szerszámmal.
Mit kell tudni a hőlégfúvókról?
- Első használatkor füstölöghet, ilyenkor távozik a hő miatt a gyártás során felhasznált olaj.
- Állítható a fújás hőmérséklete. Az egyszerűbb kiviteleken két- vagy háromállású, a professzionális eszközökön analóg fokozat nélküli, vagy digitális, sok lépéses állítás van, és általában 50-600 fok közötti hőmérséklet választható.
- Állítható a fújás ereje, a bevezetőben már említett 200-500 liter / perc tartományban.
- A hőlégfúvók (felvett) teljesítménye 1000-2000W körül mozog.
- A pisztoly forma kialakítása olyan, hogy stabilan fel lehessen állítani őket, így mindkét kezünkkel szabadon dolgozhatunk. Ilyen esetekben különösen fontos a megfelelő munkavédelmi kesztyű használata!
- A már említett fúvókafejek széles választéka áll rendelkezésre.
Alternatívák:
A pisztoly alakú, hagyományos hőlégfúvók mellett találhatunk kisebb, jobban irányítható, precíziós hőlégfúvókat is:
Forrasztásra, zsugorításra használható még a jelentősen magasabb hőtartományban működő (600-1200), butánnal meghajtott gázpáka is:
Végezetül ellensúlyozzuk a nagy meleget egy kis hóval:
A hét műtárgyait a Netszerszámtól kunyizzuk |
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek