A hét műtárgya - A patentfogó
2013.01.17. 10:00 | MrFurdancs 0 Komment
Ma egy fura, de igen ötletes kis eszközt mutatunk be. Első ránézésre kínzószerszámnak vagy szexuális segédeszköznek is gondolhatnánk, de nem az. Bár nem lepődnék meg rajta, ha az idevágó felnőtt-oldalakon találkoznék vele. Egyszerűen leírva: a patentfogó arra jó, hogy ha valamit összeszorítunk vele, akkor az úgy is marad. Mindaddig, amíg nem oldjuk a fogót. Leginkább karosszérialakatosok, bádogosok használják például hegesztésnél. Összefognak vele két lemezt a hegesztés idejére. Sok minden másra is jó, felhasználásának csak a fantáziánk szab határt, én már gányoltam ki vele elnyalt fejű csavart. Idevágó kalandjaitokat írjátok meg kommentben. Működtetése nem túl bonyolult. Nyitott állapotban a fotón látható szerszám felső szárából kikandikáló csavarral akkorára nyitjuk a fogó fejét, hogy passzentosan meg tudjuk vele fogni az anyagot. Ha ez megvan, ráfogunk a rögzítendő munkadarabra és összecsukjuk a fogó két szárát. Ekkor a szerszám bezáródik és úgy is marad. Mindaddig, míg az alsó száron látható, elsőre feleslegesnek tűnő, plusz karral ki nem oldjuk a fogót. A fent említett csavarral a szorítás erősségét is szabályozni tudjuk.
Az érthetőség kedvéért nézzétek meg az alábbi videót. Ez a jólfésült fiatalember megmutatja nektek, hogyan kell használni a patentfogót.
Az első patentfogót egy William Peterson nevű nebraskai fószer találta ki, 1924-ben, amit aztán 1955-ben Thomas Coughtrie fejlesztett tovább. A különböző munkafolyamatokhoz más-más patentfogó dukál. A szerszámot ezért számos különböző fejjel gyártják.
Ha mindenképpen el szeretnétek merülni a patentfogó szerkezeti felépítésében, tanulmányozzátok az alábbi ábrát! Szeressétek a patentfogót!
Utolsó kommentek