Falfestés gyorsan
2013.08.16. 09:02 | nos 0 Komment
Aki ilyen feladat előtt áll, természetesen mielőbb és a lehetőleg a legkevesebb munkával szeretne a munkán túl lenni. Nos, ez nem lehetetlen, de csak viszonylagosan valósítható meg. Ehhez ugyanis számos ideális körülmény szükséges. Az minden bizonnyal kijelenthető, hogy maga a festés művelete talán a leghamarabb megvalósítható, ám előtte még számos részfeladatot kell elvégezni. Ezek pedig elég időigényesek, már ha végül minőségi eredményt szeretnénk produkálni.
Először is azt kell eldönteni, hogy a falfestéssel csak egyszerű színváltoztatás a célunk, vagy valami különleges hatású falfelületek kialakítása a cél. Utóbbi esetben ne is számítsunk gyors eredményre. Ez ugyanis a speciális falelőkészítésen túl időigényes festést is igényel. Ilyenek pl. az ún. kreatív, kézzel különféle eszközökkel mintázott falfelületek kialakítása, vagy a lazúrozással színezett festési technikák alkalmazása. Ha viszont megelégszünk a sima, egyszínűre festett falakkal, amelyek jó színválasztás esetén kellően kellemes hátteret biztosítanak a lakóhelyiség berendezésének, akkor még az egybefüggő, ám eltérő falfelületeket elég gyorsan lefesthetjük és utána jöhet a takarítás.
Az első lépésben a festendő falfelületeket mosószeres, vagy káli szappanos vízzel alaposan le kell mosni. Ezt célszerű korongecsettel, vagy hosszúszőrű kefével végezni, majd ezt követően tiszta vízzel újból lemosni, ami az évek alatt rátapadt szennyeződéseket eltávolítja a felületéről. Ez arra is jó, hogy az előző és a mosástól fellazult festékréteg részeket feltárja. Ezeket a felületi hibákat esetlegesen újra nedvesítést követően spatulyával el kell távolítani, különben majd az új festék felhengerelésekor táskásodnak fel. Az ilyen felületi hibákat, továbbá a szegek és egyéb lyukakat gletteléssel kell eltüntetni. Ha ellenben ezekre a felerősítést szolgáló lyukakra később is szükség lesz, akkor fapálcák behelyezésével ajánlatos a helyüket megjelölni. Ez különösen a falra erősített polcokat és szekrényeket rögzítő szerelvények csavarhelyeinél előnyös. Ezzel elkerülhető a felfogó lyukak festés utáni keresgélése. A glettelt falrészeket természetesen száradás után szintbe kell csiszolni, hogy a felület sima legyen. A falcsiszolás gondos elvégzését ellenőrizni kell és ha szükséges a mélyedéseket vékony glett réteg ráhúzásával, vagy további óvatos csiszolásával célszerű eltüntetni. Ezt kövesse a falak portalanítása és a padló letakarítása.
A falfestési munkát mindig a mennyezeten ajánlott előbb elvégezni. E felületre általában fehér beltéri falfesték a jó választás, mert a színes mennyezetek csak különleges esetekben hatásosak a sötét árnyalatok. Lehetőleg jó fedőképességű páraáteresztő minőségű és elszíneződésre nem hajlamos falfestéket célszerű választani, amit legfeljebb két rétegben célszerű rövidszálú festőhengerrel felteríteni. Ám erre is lehet egyrétegű csepegésmentes falfestéket használni. A létrázást a festőhengerre erősíthető teleszkópos hosszabbító rúddal lehet kiváltani. E rudak hossza 130, 200, és 300 cm hosszúságúra állíthatók, és a mennyezet magasságágát úgy ajánlatos megválasztani, hogy a padlóról kényelmesen lehessen dolgozni vele a mennyezeten. A falak és a mennyezet alkotta sarkokat szélesebb ecsettel, egyenes élű léc mentén lehet szépen kihúzni, vagy majd utólag felragasztott sztirol szegélylécekkel lehatárolni.
Ezután következhet az oldalfalak lefestése. E célra a kiváló fedőképességű egyrétegű beltéri falfestékek a legalkalmasabbak. Ezek extra fedőképességű beltéri és gyári színezésű gélesített falfestékek, amelyek esetenként még illatosítottak is. Felhordásához általában velúr henger az ideális. Nem szükséges, ám 5-10 %-os hígítására esetenként szükség lehet. A sarkokat most is ecsettel szükséges „kihúzni”, mert a hengerrel nem lehet teljesen a sarkokig dolgozni. A festék felhengerelését az ablaknál kell elkezdeni és csak vékony rétegben, sávosan. Felülről lefelé függőelegesen haladva célszerű befesteni. A teleszkópos toldó nyél most is előnyösen használható a magasabb falrészek befestésekor. A festéket mindig egyenletesen eloszló mozdulatokkal kell egyenletes rétegvastagságot kialakítani. A festőhengert soha nem szabad „túltölteni”, inkább többszöri bemártással és kinyomással célszerű az összes falfelületet lehengerelni.
E falfestékek előnye, hogy kiváló fedőképességük miatt felesleges több rétegben felhengerelni, így legalább két munkafázis megtakarítható. Kiszáradása után pedig homogén felületűek lesznek a falak és ha nem elég a kiszámított mennyiségű festék, bármikor árnyalatnyi színeltérés nélkül pótolható a hiányzó mennyiség. Az egyrétegű falfestékek ráadásul igen széles színválasztékban és kiszerelési mennyiségben kerülnek forgalomba, ami jelentősen megkönnyíti a kiválasztásukat, használatuk pedig meggyorsítja a lakás festés saját kezű kivitelezését.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek