Ma már nem forog tovább...
2015.02.04. 05:00 | Tákolmányi 0 Komment
Mr. Furdancs irodai forgószéke után az én munkás fotelem mondta fel a szolgálatot. Beépített anyagai minőségét tekintve már újkorában hulladék volt, bár a sokkal drágább típusok is hajlamosak jobbra dőlve deformálódni. Talán mert mázsa körüli testtömegű felhasználók Rodin "Gondolkodó ember" pózába görnyedve aszimmetrikusan túlterhelik az anyagot.
Illusztrált munkanaplómban a javítás mellett az alkatrészek számának drasztikus leépítését és optimalizálását is megfigyelhetik némi forgószék-anatómiai ismeretekkel bővítve.
A tengely és ülőfelület találkozását egy csuklós szerkezet hivatott megvalósítani. Oldalra kinyúló rúdjával a székmagasságot és a hátradőlés szögét változtathatjuk. Hiába állítjuk legegyenesebb helyzetbe a háttámlát, akkor is túlzottan hátradől. A kart hátrahúzva pedig szinte fekvőhelyzetbe dönthetjük magunkat. A mesterségesen konstruált embriópóz talán segít megnyugodni, mikor a főnök leszúr és csendben zokogunk az íróasztal mögött, esetleg tévedésből szülőszéket vásároltam - próbáltam megmagyarázni a jelenség okát..
Közelebbről megnézve a "logikusan" műanyagból készített persely adta fel a küzdelmet súlyommal. Logikus, hogy a gyártó szeretne két éven belül új széket eladni nekem, ezért is a mesterségesen konstruált hibalehetőség.
Javítás helyett alapítanom kellene egy alapfokú matrózképző iskolát és a székkel szimulálhatnánk a hajó dülöngélését - futott át a gondolat. És az is, hogy lassan fel kellene már szerelni a padlószegélyeket a júliusi festés után (szemfüleseknek szóló poén).
Szinte menetszakadásig tekertem a hátradőlést szabályozó hengert, de hiába. Természetesen ezt az alkatrészt száműzöm legelőször a rendszerből.
Minden tiszteletem a kereveten (lectus discubitorius) félig ülő pózban heverésző rómaiak életstílusának, kik szőlőt szemezgetve bámulták a sztriptízt, de az orgia volt, nem monitor előtti munkavégzés. Idővel biztosan megfájdult a könyökük és a gerincük is.
A tengely közepén van egy műanyag gomb, ennek lenyomásával kireteszeljük a gázliftet és süllyeszthetjük a széket. Ezt a gombot az oldalra kinyúló kar hajlított vége üzemelteti, másik tengelyként egy csavar szolgál. Egyiket sem oldható kötéssel rögzítették. Nincs itt semmi barkácsolnivaló, haladjanak tovább az üzletek felé - üzeni tervezője.
Innen már nincs visszaút. A hajlított rudat az oldalkar kíméletes levágásával, míg az odaszegecselt másik tengelyt a szegecs kifúrásával választottam le.
Ez a rugó és a keményfém csavar jól jöhet még.
Ezen a csonkon szemléltethetjük a forgószék működési mechanikáját. A balról első furatpárba kapaszkodott a szabályzókar, melynek hajlított nyúlványa nyomta le a középen látható gázlift-nyomógombot. A következő két furatba illik a tengely, ezen tud hátrafelé billenni az ülőtámla. Ezt a középen (az árnyéka látszik) lévő lyukon átvezetett csavar forgatása húzza-tolja és rögzíti a megfelelő pozícióba.
Felülről nézve bukkanunk rá a hiba okára. A fehér gyűrű körül elhelyezkedő kb 2 mm-es vastagságú (a minőség újabb garanciája) lemez szorítja rá a tengelyt az előző képen látható csonkra. Nemcsak megpuhult, eldeformálódott, de el is szakadt a jobb felső sarokban.
Kissé tétovázva kalapáltam vissza a lemezt eredeti formájára, hiszen nem túl nehéz kalapács volt az. Ezt az erőhatást egy könnyű előredőléssel előidézem az összeszerelt széken, de még nem akartam-mertem használni a hegesztőberendezést. Eddig másfél alkalommal hegesztettem csak. E vívódás eredményeképp nem is vágtam le az új tengelyként színre lépett M8 csavar túlnyúló végét, ezzel véglegesítve a munkát.
Az ábrán a csukló még csuklik, a kudló Kudlik, ezért a beállítócsavar furatán keresztül állandó helyzetbe rögzítettem a billenésre tervezett alkatrészeket.
Már csak összeszerelésre és tesztelésre vár az elvileg javított szék.
Második nap
Na jól van, kis barátom - gondoltam fél óra múlva, mikor ismét dőlni kezdett és szinte hallottam a megkínzott fém sikolyát - holnap finomkodás nélkül megbeszéljük ezt a dolgot. Így is lett. Majdnem egy teljes pálcát elhegesztettem az elhajlott rész megerősítésére és tengelyhez rögzítésére.
Ez a kezelés már sikeres volt, napok óta nyüstölöm és stabilan bírja az igénybevételt. Sőt, a kitermelt alkatrészek nyeresége mellett kényelmes, állandó helyzetbe rögzítettem a háttámlát. Milyen tanulságot szűrhetünk le a példából? Mindig legyen hegesztőkészülék az irodában.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek