Már megint egy szerszámos poszt
2015.10.09. 05:00 | Thoreau 3 Komment
Volt már itt a blogon pár írás, amelyik érintette az átlagos barkácsolónak szükséges szerszámok körét. Ez az írás most - egy konkrét levélváltás folyományaként - főképp azoknak szól, akik mondjuk egy pici lakótelepi garzonban élnek, és tényleg nincs semmi felesleges helyük, kamrájuk, pincerészük egy bármilyen pici műhely kialakítására. Az is lehet, hogy tapasztalatuk sincs ilyen téren, mindamellett azonban érdeklődnek a saját kezűleg végzett fúrás-faragás és javítási munkák iránt. (Mert az ezermesterség mint tudjuk szexi...)
Az Ő részükre nyilván egy alkalmatos szerszámosláda lehet az egyetlen megoldás, amelybe mindennek bele kell férni, amire csak szükség lehet. Mint látni fogjuk, a szerszámokra fordítható összeg persze itt sem közömbös, de a találékonyság meg a beszerzések átgondolása azért sokat számít.
Három részre osztanám a dolgot:
Miután munkapad nincs, nyilván szükséges lesz egy kisméretű satu (műszerész satu), amit időszakosan a konyhapult vagy az étkezőasztal lapjára tudunk szorítani. Egy kis alkatrész fúrásához, reszeléséhez, vagy egy karnisrúd méretre szabásához akár egy 60 mm-es pofaméretű kis satu is jó lehet. Esetleg beszerezhetünk két asztalos- vagy párhuzamszorítót, ezek is sokszor helyettesíthetik a rendes satupadot, ha némi leleménnyel alkalmazzuk a munkadarab rögzítésére.
Kéziszerszámok:
Ha hely- és/vagy pénzszűkében vagyunk, nyilván a tradicionális kéziszerszámokat kell előnyben részesítenünk. A legtöbb barkácsáruházban lehet kapni kis méretű, sajátmárkás szerszámkészleteket, de akár az Ikea-ban is van épp a bútoraik összeállításához szükséges alap darabokat tartalmazó készlet. Ezek a készletek – miután általában az áruház reklámozása a feladatuk, és persze semmilyen marketing és reklámköltség nem rakódik rájuk – általában olcsóak, és sokszor meglepően jól használhatóak. A tartalmuk általában egy kalapács, egy kombinált fogó, pár csavarhúzó, imbuszkulcsok, mérőszalag, szike. Ha semmink nincs, érdemes egy ilyen készlettel indítani, és ezt bővíteni tovább. Csavarhúzó fronton manapság már a biteké a világ, egy közepes bitkészlettel szinte minden csavarfajtára felkészülhetünk. Célszerű lehet még beszereznünk néhány villáskulcsot, legyen köztük a vízcsapok szereléséhez szükséges nagyobb méret is. Jó lehet egy jobb minőségű csőfogó vagy patentfogó, ez sok célszerszámot helyettesíthet. Ha szeretünk villanyt szerelni, jól jöhet néhány erre való, biztonságosan szigetelt fogó és csavarhúzó, fázisceruza. Ha fából készül dolgokat is reparálnánk, kellhet egy-két favéső, félgömbölyű reszelő, esetleg - régi ajtók, ablakok újra csukhatóvá tételéhez - egy párkánygyalu. Ha időnként fűrészelhetnékünk is támad, kellhet egy keretes fémfűrész, fához esetleg egy kisebb (30-35cm hosszú) finomabb fogú rókafarkú fűrész, bár a fém keretfűrészhez lehet kapni fához való lapot is, így rögtön spóroltunk némi helyet. Ha kedveljük a vízszintes polcokat, jól jöhet egy vízmérték.
Motoros szerszámok:
Ezekből mindenképp kell valami fúróféle. Ha panelban lakunk, és falat is fúrnánk, nyilván ütvefúró kéne, de ez a ritka munkák miatt nemigen éri meg. A mechanikus ütvefúrók az igazán kemény betont nemigen viszik, a pneumatikus fúrók viszont nagyok, és a falfúráson kívül másra nemigen jók. Legjobb ha veszünk egy 5-600 wattos egyszerű kézi fúrógépet, esetleg egy kétsebességes akkumulátoros fúró-csavarozó gépet, amelyik tud 1200-1400 fordulaton is forogni, ezek már tényleg alkalmasak fúrásra is. Aztán ha mégis falat fúrnánk (mondjuk évente kétszer) kölcsönkérünk egy gépet 20 percre. A fúrógéphez persze érdemes venni pár fúrószárat is, egy 13-16 darabos készlet 800 forint alatt megvan még jó minőséget produkáló gyártótól is.
Ha kicsit (sokkal) nagyobb ráfordítható összeg áll rendelkezésre, akkor persze a motoros kéziszerszámoknál sok valóban jó alternatívát találhatunk. A most már elég komolyan terjeszkedő Lithium akkumulátoros technológia egészen kompakt gépek kialakítását teszi lehetővé, és ezekből igen komoly készleteket is lehet találni, ahol a gépek ugyanazt az akkumulátort használják, így nincs szükség több töltőre és akkupack-ra.
Ez az akkumulátoros készlet például - hogy úgy mondjam - rendben van...
Nos. Ez volna az alapkészlet, ami azért a problémák legtöbbjén átsegíthet. Ha veszünk egy 20 vagy 24 colos szerszámládát, abba a fentiek még a fúrógéppel együtt is beleférhetnek. Persze azt szem előtt kell tartanunk, hogy a házkörüli barkácsolásban - többek között - az a szép, hogy gyakorlatilag minden szakma szerszámaira szükség lehet, villanyszerelőtől a vízszerelőn át az asztalosig. A szerszámkészletünk még akkor sem lehetne teljes, ha egy komplett szobát megtöltenénk. De azért idővel nagyjából elérhetjük a „jól felkészült” szintet, főképp ha a találékonyságunk is a szükséges szintre fejlődik.
Egy ilyen masszív ládára akár rá is állhatunk, vagy épp fűrészelhetünk is rajta, ha muszáj.
Van viszonylag sok apró dolog ami a fenti felsorolásból hiányzik. Spakli (alias spatula, alias simítóvas), csiszolóvászon, szigetelő- és ragasztó szalag, és persze mindenféle csavarok, szögek, csapokhoz való tömítések, WD40, stb-stb. Azonban ezek idővel úgyis összegyűlnek, és teljesen felesleges előre beszerezni mondjuk egy marék facsavart, mert amikor szükség lesz rájuk, úgysem pont az a méret fog kelleni…
Idővel persze úgyis idejutunk.
A fent felsorolt szerszámfajták jó részéről már írtunk itt a blogban, ezen írások akár a beszerzésben és a választásban is segíthetnek. Használjátok a blog kereső ablakát, és adjatok meg egyszerű keresőszavakat, (mondjuk csak annyit, hogy: fogó) így viszonylag sok értékes tudásanyaghoz juthattok pár kattintással.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek