A hét műtárgya – A létra
2013.03.07. 10:39 | MrFurdancs 0 Komment
A létra olyan természetességgel tartozik mindennapjainkhoz, hogy bizton állíthatjuk, nincs felnőtt ember a világon, akinek ne lenne határozott fogalma róla.
A létrát legegyszerűbben úgy definiálhatjuk, hogy: „távolság (jellemzően magasság) áthidalására szolgáló eszköz”. A létra funkciója több más, hasonló eszközzel sokszor összemosódik. Így például a heveder, a hágcsó, a lépcső, mind egy-egy előnyös kiviteli alak a távolság áthidalásához. A létra, mint objekt számos megoldását találjátok ITT.
Hogyan szabad használnunk és hogyan nem |
A rosszul használt létra bizony tud kalamajkát okozni. Használatának alapvető szabályai alább olvashatók.
Támasztó létrán tartósan munkát végezni nem szabad, elcsúszás ellen biztosítani kell. A támasztó létra vége legfeljebb 1m-re nyúlhat a kilépő szint fölé, hossza legfeljebb 6m lehet. A kétágú létrát támasztó létraként használni nem szabad, hossza legfeljebb 5,4m lehet, szétcsúszás ellen biztosítani kell. A létrák fokai legyenek beékelve. Rászegezett fokú létrát használni tilos. Létra használatánál mindig tartsunk igényt közvetlen segítő és közreműködő felügyeletre. Görgővel, kerékkel ellátott létrát, fellépőt, pódiumlétrát csak elmozdulás ellen rögzített állapotban lehet használni. Létrán végzendő munka során mindig ügyeljünk a stabil, biztonságos telepítésre (adott esetben a létra rögzítésére), mivel egyensúlyvesztés vagy kibillenés esetén nehezen vagy nem megoldható a stabilitás visszanyerése. Soha ne végezzünk munkát kicsavart testhelyzetben a létrán, mert az egyensúlyvesztéshez vezethet, inkább a létra pozícióját változtassuk. A leesés elleni védelem érdekében, nagyobb erőkifejtést igénylő munkavégzés esetén biztosítsuk ki magunkat mászóöv segítségével a létrafokhoz. Favágásnál lehetőleg kerüljük a létra alkalmazását (létra használata esetén alulról irányuló vágás alkalmazása tilos), mivel a leeső vagy visszacsapódó faágak elől nincs lehetőség az elhajolásra, kitérésre. Mindig biztosítsuk megfelelően rögzített és a létrával ellentétes oldalirányból, a földről húzott kötéllel a levágandó faágat a visszacsapódás vagy az irányítatlan dőlés elkerülése érdekében. |
Most pedig fussuk át, hol és milyen körülmények között találkozhatunk e nagyszerű eszközzel.
Létra van egyszerű |
Van bonyolult |
Használták kínzáshoz |
Tüntetéskor is jól jöhet |
Használják vadászathoz |
Készíthetünk belőle polcot |
Még címer is lett belőle |
Van szakma, ami nem lehet meg nélküle |
Van, hogy bánjuk létezését |
A hajmeresztő létra-alkalmazásokról ITT nézegethettek többet! A létra nemcsak műszaki megoldás, de felbecsülhetetlen kultúrantropológiai jelentősége is. Mint szimbólum, ősember korunk óta létezésünk misztériumának része. Akit ez (is) érdekel ITT olvashat róla.
A némafilmek egyik legnagyobb alakja, Buster Keaton híres gag-je zseniálisan mutatja be a létrában rejlő lehetőségeket. Érdemes megnézni:
Ne csodálkozzunk, ha a Bibliában is találkozunk a létrával! A történet Jákób lajtorjájáról a Teremtés (Mózes I. könyve) leírásának része.
Egyébként még a félrefordítások, felületes fércmunkák szinonimájává is nem más lett, mint Jákób létrája! ITT olvashatunk róla. A félrefordítások mindennapjairól vezetett szórakoztató magyar Leiter Jakab blogot ITT találjátok.
Ki gondolta volna, hogy a hét műtárgya ilyen színes egyéniség!
Amíg a poszttal bíbelődtem, természetesen a lengyel rockbanda From Afar Band elgondolkodtató szövegű számát hallgattam Jákób létrájáról. Nagy jövő előtt állnak, mint a létra.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek