A hét műtárgya: a tükör
2014.05.02. 05:00 | Tarrasque 1 Komment
A tükrök kivitelük alapján három csoportba sorolhatóak.
Kép: Sulinet
Az egyenes tükrök – mint például az előszoba-, vagy hálószobatükör – egy az egyben visszaadják a képet. Ezeket használjuk öltözködésnél:
A homorú tükrök – mint például a borotválkozótükör, fogorvosi tükör – a testhez közel tartva nagyítóként működnek. Eltávolítva viszont az alkotott kép megfordul, és természetesen a távolsággal arányosan a képméret is csökken.
A domború tükrök – mint például a visszapillantótükrök, vagy a beláthatatlan utcasarkokon elhelyezett, oszlopra helyezett tükrök – kicsinyítenek, viszont nagyobb perspektívát, betekintési szöget nyújtanak.
(http://www.barriersbydesign.com)
További információk (tengely, fókusztávolság, stb.), a nyolcadikos fizikakönyvben:
http://tudasbazis.sulinet.hu/hu/termeszettudomanyok/fizika/fizika-8-evfolyam/fenytan
A háztartásban több helyen is találkozhatunk tükrökkel: gondolom, elsőre mindenkinek rögtön a tükörreflexes fényképezőgép jutott eszébe. Ez a fényképezőgép úgy működik, hogy a lencséken keresztül érkező fényt egy tükör eljuttatja a keresőbe (ez az, amin nézzük, hogy mit fényképezünk), majd exponálásnál a tükör lecsapódik és egy kis redőny elhúzódik (ennek van az a jellegzetes hangja, amit a mobiltelefonok fényképező programjai kiadnak), így a fény egy pillanatra az érzékelőre vetül.
A CD-k, DVD-k is tükrök, az olvasófej lézerrel világítja meg a lemez felületét, és a visszatükröződő fény alapján nyerjük vissza a hordozóra írt adatokat.
Találunk még tükröket a falon is, az előszobában és a fürdőszobában a leggyakrabban. Lakberendezés szakkörön már az első órán megtanítják, hogy kisméretű szobákat optikailag úgy nagyíthatunk fel, ha világosra festjük a falakat, és nagy tükröket rakunk a falra (a lakberendezési újságokban persze a biztonság kedvéért rögtön nagy szobában fényképezik a tükröket.).
Kép: Alina Gerrits
De készíthetünk tükrökből művészetet is:
Ez munkaverziónak jó, Tákolmányi Tódor egy délelőtt alatt összedob egy tízszer jobbat.
Ez a két állat se rossz:
A tükrök használatánál a feng shuisok óvatosak legyenek, hirtelen több megkötést is találtam az elhelyezésükkel, kialakításukkal, méretükkel kapcsolatosan: mozaik tükrök és kisméretű tükrök.
A lakást elhagyva is tükrözhetünk: a profi tájolókban egy felhajtható tükör segítségével nagyon pontosan tudjuk beállítani az irányt egy-egy referenciaponthoz képest:
Munkaeszközként is használnak tükröt: ezek a kisméretű, nyeles tükrök jól használhatóak rosszul megközelíthető, nem belátható helyek vizsgálatára és szerelésére.
Az alap kivitelek fix szárúak és fejűek:
Kicsit több pénzért már kaphatunk teleszkópos, mozgatható fejű tükröket is:
Vannak hajlítható szárú tükrök is:
A legprofibb verzióhoz már ledes lámpa is jár:
A legeslegprofibb pedig az, amikor egy inspekciós kamerát használunk, amihez csatlakoztathatunk tükröt is:
Ezek a nyeles tükrök például autószerelésnél sokat lendíthetnek a hatékonyságunkon. Nekem egyszer a feleségem sminktükrével sikerült csak izzót cserélnem, bár ennek az autónak a kettővel régebbi generációján tizedannyi idő kellett ugyanehhez a művelethez, úgy, hogy közben az egyik kezemmel a slusszkulcsot pörgettem.
Tükör témában pedig ki mást, ha nem a Blind Guardiant hallgatnánk:
A hét műtárgyait a Netszerszámtól kunyizzuk |
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
Utolsó kommentek